Pierwsza matura w pleszewskim “Staszku” w roku 1923

Irena Kuczyńska4 maja 20213min
Siedem osób przystąpiło do pierwszej po rozbiorach matury w pleszewskim gimnazjum. Zdawali eksternistyczne egzaminy z języka polskiego, łacińskiego, francuskiego, matematyki i fizyki.
matura-1923-czolo.jpg
Pierwsza matura wypadła pomyślnie. Wszyscy pomyślnie egzaminy zdali a potem ukończyli studia wyższe.
Na egzaminie  z języka polskiego abiturienci mieli do wyboru dwa tematy…

Do matury w Państwowym Progimnazjum Humanistycznym im. St. Staszica w Pleszewie, które powstało w 1919 roku na miejscu dotychczasowej niemieckiej Real Schule, przystąpili absolwenci klasy VI rocznika 1920/1921.

Pleszewianie stanęli przed dylematem, albo przenieść się do szkoły w Ostrowie Wlkp, albo uzupełnić wiedzę na poziomie klas VII i VIII na prywatnym kursie prowadzonym przez profesorów gimnazjum, bo pleszewskie gimnazjum pełne prawa szkoły średniej uzyskać miało dopiero w roku 1924/1925.

Pierwsza matura odbyła się w Pleszewie – tak zadecydowali maturzyści i ich profesorowie. Pleszewianie wybrali eksternistyczne kursy i w maju 1923 roku przystąpili do eksternistycznego egzaminu maturalnego z pięciu przedmiotów.

Pierwsza matura to oczywiście egzamin z języka polskiego. Młodzi mieli do wyboru dwa tematy:
1) Bohaterowie czynni w poezji romantycznej.
2) Wpływ głównych wypadków Polski porozbiorowej na poezję patriotyczną i do tego cytat z wiersza “Baśń tęczowa” Adama Asnyka.

Idźcie piąć się w górę ! w górę!
Ponad ciemnych skał krawędzie
Może przyjdzie kto szczęśliwy
Co ją weźmie i posiędzie.
Choć nie dojdzie, chociaż padnie
Przecież życia nie roztrwoni
Bo najlepsza cząstka życia
W takiej walce i pogoni

Pierwsza matura w Pleszewie wypadła pomyślnie. Cała siódemka egzamin zdała, wszyscy skończyli studia. Wśród pierwszych maturzystów był Józef Suchocki – ojciec przyszłej premier Hanny Suchockiej.

Dane o pierwszej maturze pochodzą z broszury wydanej na “Dziesięciolecie Państwowego Gimnazjum Koedukacyjnego im. St. Staszica w Pleszewie 1919 – 1929”. W roku pierwszej matury do pleszewskiego gimnazjum uczęszczało 234 uczniów, w tym były 34 dziewczyny.

Więcej o pierwszych maturach w Liceum im. St. Staszica w Pleszewie i o tym, jak funkcjonowała szkoła w pierwszych 10 latach przeczytacie  TUTAJ