Płaskorzeźba, która waży 3 tony

Avatar photoIrena Kuczyńska8 października 20203min
Montaż-płaskorzeźby_fot.-K.-Bul-czoło.jpg

W Muzeum Leśnictwa Ośrodka Kultury Leśnej w Gołuchowie można oglądać niezwykłą  płaskorzeźbę „Batory pod Pskowem” –  Jana Papiny, który jest również autorem największej współcześnie wykonanej w Polsce płaskorzeźby w drewnie „Bitwa pod Grunwaldem”.Do wykonania płaskorzeźby Jan Papina wykorzystał 30 metrów sześciennych drewna lipowego,  pociętego na odpowiedniej grubości deski, wysuszone, sklejone i ustawione na specjalnie przygotowanym stelażu. Wysokość płaskorzeźby 3 metry, szerokość 6 metrów, grubość 40 cm. Waga około 3 ton.
Na zdjęciu niżej montowanie płaskorzeźby:
Jak informuje Krzysztof Bul – Kierownik Działu Muzealnego OKL w Gołuchowie – Jan Papina zainspirował się obrazem Jana Matejki „Batory pod Pskowem”, który przedstawia fikcyjną scenę rokowań z czasów wojny polsko-rosyjskiej o Inflanty w latach 1577–1582. Dowódcą armii polskiej był król Stefan Batory, który zmusił przeciwnika do podjęcia rokowań zakończonych podpisaniem rozejmu w Jamie Zapolskim (1582).
Na płaskorzeźbie  przedstawiono obóz wojskowy, z grupą dostojników polskich otaczających osobę króla, którzy podejmują delegację rosyjską proponującą rozejm. W oryginalnym przedstawieniu Jana Matejki całość kompozycji skąpana jest w czerwieniach i złocie, postaci są wyraziste i dostojne.  Płaskorzeźba zachowuje jednolitą kolorystykę lipowego drewna pokrytą bezbarwnym środkiem konserwującym. Postaci są skomponowane podobnie jak w oryginale, lecz dzięki ingerencji rzeźbiarza nabrały nowego wymiaru, nowej dynamiki. Podkreślone światłem figury nabierają głębi, stają się przykładem pozytywnej transformacji dzieła Mistrza Matejki – mówi Krzysztof Bul. Niezwykłą płaskorzeźbę można podziwiać w Powozowni.


Info Pleszew - Irena Kuczyńska - logo


© 2022 – Info Pleszew – Irena Kuczyńska