Platany Wolności

Irena Kuczyńska24 maja 20184min
Platany-Wolności1-1.jpg

15 platanów posadzono przy Placu Powstańców Wielkopolskich w Pleszewie. Mają być ozdobą rewitalizowanego placu i upamiętnieniem setnej rocznicy odzyskania niepodległości i wybuchu Powstania Wielkopolskiego.

Platany Wolności – bo tak nazwano 15 dorodnych drzew, ofiarowanych miastu Pleszewowi przez Nadleśnictwo Taczanów.

Zdobią główną aleję Placu Powstańców Wielkopolskich, gdzie aktualnie trwają prace rewitalizacyjne. Trzeba o te drzewa dbać tak samo jak trzeba dbać o odzyskaną 100 lat temu niepodległość – podkreślał Tomasz Markiewicz – szef Regionalnej Dyrekcji Lasów Polskich, zaproszony na uroczystość.

Każdy z 15 platanów ma chrzestnego, nazwiska wszystkich z opisem okoliczności posadzenia drzew, zakopano w kapsule.

Drzewa poświęcił proboszcz fary ks. prałat Henryk Szymiec, który też sadził swoje drzewko, podobnie jak nadleśniczy Żelisław Bartczak, starosta pleszewski Maciej Wasielewski , zastępcy burmistrza Andrzej Jędruszek i Arkadiusz Ptak, dzieci z pobliskiego Zespołu Szkół Publicznych nr 1.

Plac Powstańców Wielkopolskich – niegdyś zwany Nowym Rynkiem, to kultowe miejsce z bogatą historią, którą będą upamiętniać archiwalne zdjęcia.

Planowano tu zainstalować odnowiony szyld dworca autobusowego PKS, ale pomysł okazał się nietrafiony, bo szyld jest tak duży, że zabierałby miejsce, które można wykorzystać na parking – mówi Andrzej Jędruszek – zastępca burmistrza odpowiedzialny za inwestycje.

Historia Placu Powstańców Wielkopolskich w tym linku: https://irenakuczynska.pl/konie-dworcu-autobusowym/

Docelowo ma tu być parking na 70 aut, budynek usługowo – mieszkalny oraz dużo zieleni i ławeczek, na których będzie można odpocząć, w przyszłości w cieniu platanów wolności.

W tym linku informacje o przebiegu prac na Placu Powstańców Wielkopolskich  https://irenakuczynska.pl/nowinki-placu-powstancow-wielkopolskich/

Źródło: http://www.rc.fm/news/pleszew-platany-wolnosci.html

Zdjęcia z portalu www.pleszew.naszemiasto.pl