Pleszew będzie świętować Dzień Wojska Polskiego

Avatar photoIrena Kuczyńska14 sierpnia 20224min
Armata.jpg
15 sierpnia na ulicach Pleszewa pojawią się wojskowi - będą to żołnierze kompanii honorowej 16. Batalionu Remontu Lotnisk w Jarocinie ale też emerytowani wojskowi, zrzeszeni w kombatanckich organizacjach.

 

Uroczystości z okazji Dnia Wojska Polskiego, rozpoczną się o godzinie 14.00, pod pomnikiem „Chwały artylerzystom” przy ul. Wojska Polskiego.

 

Tradycje wojskowe

Jednostki Wojskowej nie ma w Pleszewie od 30. prawie lat. Ale sentyment do wojska pozostał, zwłaszcza, że pamięć o stacjonującym tu w 20 – leciu międzywojennym 70 Pułku Piechoty jest wciąż żywa i kultywowana m.in. za sprawą Drużyny Tradycji 70 Pułku Piechoty, izby pamięci, czy licznych książek.

Apel i piknik

W Pleszewie mieszka wielu emerytowanych wojskowych, którzy służyli w 20 Pułku Artylerii Przeciwpancernej w Pleszewie teraz działają w Związku Żołnierzy Wojska Polskiego. Zapewne i oni pojawią się na uroczystym apelu pod pomnikiem „Chwały artylerzystom” nazywanym potocznie armatą. Po apelu, na terenie dawnej jednostki wojskowej – gdzie dziś znajduje się Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Pleszewie, rozpocznie się Piknik Wojskowy z udziałem żołnierzy kompanii honorowej 16. Batalionu Remontu Lotnisk w Jarocinie.

Pojazdy wojskowe, film, grochówka

Na placu będzie można oglądać najnowsze pojazdy wojskowe takie jak: Rosomak, Leopard, Poprad czy Moździerz Rak. Będzie można posłuchać wojskowych pieśni, obejrzeć film „Piłsudski”. Będzie też możliwość zapisania się do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej. Na amatorów kuchni wojskowej czekać będzie grochówka. Członkowie pleszewskiego koła Związku Żołnierzy WP spotkają się na kawie w kasynie.

Czytaj też: Pleszew zawdzięcza pułkownikowi stadion a pułkownik Pleszewowi żonę


Info Pleszew - Irena Kuczyńska - logo


© 2022 – Info Pleszew – Irena Kuczyńska