Pleszew uczci powstańców

Avatar photoIrena Kuczyńska11 października 20185min
Czołó-1.jpg

W pracowni brązowniczej Barbary i Juliusza Kwiecińskich w Pleszewie  trwają  intensywne prace nad ukończeniem pomnika Powstańców Wielkopolskich.

  Zostanie on odsłonięty na pleszewskim rynku w poniedziałek 15 października.

Pomnik jest wzruszającą sceną pożegnania ojca powstańca z małym synkiem. Ojciec dopina szablę, a malec wręcza mu ryngraf.  Pomnik stanie na płycie ze stylizowanym brukiem w rynku naprzeciwko obelisku upamiętniającego króla Przemysła II, który w 1283 roku po raz pierwszy odnotował Pleszew jako miasto.

Powstańczy pomnik będzie opatrzony napisem „Nikt im iść nie kazał … poszli – bo tak chcieli” Pleszewianom walczącym w zwycięskim Powstaniu Wielkopolskim Mieszkańcy Ziemi Pleszewskiej 1918-2018.

Autorem projektu jest Grzegorz Godawa, wykonawcą pleszewska firma Kwiecińskich. Odsłonięcie pomnika – w poniedziałek o godzinie 11.00 połączone będzie z pokazem sprzętu wojskowego. Władze miasta proszą pleszewian o wywieszenie w ten dzień flag narodowych i powstańczych.

Do 15 października br. trwa jeszcze zbiórka na budowę pomnika.
Wpłat można dokonywać na konto:
Muzeum Regionalne w Pleszewie
BS Pleszew nr konta 23 8407 0003 0019 1375 2000 0008
z dopiskiem „Zbiórka na budowę pomnika z okazji 100-lecia Powstania Wielkopolskiego”.

Zdjęcia Katarzyna Rutkowska Muzeum Regionalne w Pleszewie

Pleszewianie poszli ochoczo w 1918 roku do powstania. 50 – osobowy oddział, który 27 grudnia pod wodzą Kazimierza Pamina ruszył do Poznania, rozrósł się potem do 500 osób. Czternastu młodych pleszewian poległo. Ich nazwiska można znaleźć na epitafium na frontonie kościoła Ścięcia św. Jana Chrzciciela.
Podczas walk powstańczych życie za Ojczyznę oddało szesnastu Pleszewian. Byli to: Władysław Andrzejewski (poległ pod Zmyśloną Ligocką), Jan Dzierla (poległ pod Zdunami), Jan Foterek (zmarł w Ostrowie Wlkp. z powodu ran), Stefan Grobelny (poległ pod Kochalnią), Jan Krzyżaniak (poległ pod Borowicą), Ludwik Liskowski (poległ pod Łomnicą), Tomasz Markiewicz (poległ pod Ligotą), Józef Matczak (poległ pod Rawiczem), Franciszek Mielcarek (poległ w Krotoszynie), Kazimierz Sopałowicz (poległ pod Zmyśloną Ligocką), Antoni Skorzybut (zmarł z powodu ran w Krotoszynie), Walenty Spalony (poległ pod Ligotą), Wacław Witczak (poległ pod Ligotą), Michał Zawieja (poległ pod Zmyśloną Ligocką) oraz Wacław Ziółkowski (zmarł z powodu ran w Kępnie). 
 Po zakończeniu działań w Wielkopolsce wielu mieszkańców powiatu pleszewskiego brało też udział w rewindykacji (odzyskaniu) Pomorza, w akcji plebiscytowej na Warmii i Mazurach, w wojnie polsko – bolszewickiej oraz w III Powstaniu Śląskim.Członkowie Pleszewskiego Towarzystwa Upamiętniania Powstania Wielkopolskiego 1918/19 przy zbiorowej mogile poległych powstańców postawionej w 1923 roku.

Tekst i foto z kalendarza MiG Pleszew na 2018 rok)
Źródło:http://www.rc.fm/news/pleszew-poludniowa-wielkopolska-wielkopolska-ku-czci-powstancow-wlkp.html

Info Pleszew - Irena Kuczyńska - logo


© 2022 – Info Pleszew – Irena Kuczyńska