Pociąg do kultury w Pleszewie z nominacją do nagrody w Barcelonie

Avatar photoIrena Kuczyńska20 kwietnia 20225min
Pociag-Jan-Zbigniew-Hain-Roman.jpg
"Pociąg do kultury" - czyli zrewitalizowane tereny pokolejowe w Pleszewie, otrzymały nominację do prestiżowego konkursu "2022 European Prize for Urban Public Space" - Europejskiej Nagrody dla Miejskiej Przestrzeni Publicznej. Obiekty powstały  w latach 2017 - 2019 - dzięki dofinansowaniu unijnemu w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego.

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Pleszewie w dawnym budynku dworca i Zajezdnia Kultury w Pleszewie w byłej parowozowni – czyli Pociąg do Kultury są dowodem na to, że można tchnąć nowe życie w stare, często niepotrzebne już  nieruchomości.

Biblioteka Publiczna MiG w Pleszewie
Zajezdnia Kultury w Pleszewie
Czytaj też: Biblioteka na dworcu otwarta. Pociąg do książek przyjechał
Zajezdnia Kultury w Pleszewie
Więcej: Przyjechał pociąg do Zajezdni Kultury
Nominacja

Potencjał dostrzegł w nich znany polski architekt Piotr Lewicki z Biuro Projektów Lewicki Łatak z Krakowa. Jest on członkiem  Rady Ekspertów Centrum Kultury Współczesnej w Barcelonie. To Piotr Lewicki  nominował pleszewski „Pociąg do kultury” do Europejskiej Nagrody dla Miejskiej Przestrzeni Publicznej. Centre de Cultura Contemporània de Barcelona, współpracuje z muzeami architektury we Frankfurcie, Helsinkach, Lublanie i Wiedniu, a także paryskiej Cite de  l’Architecture et du Patrimoine oraz londyńskiej The Architecture Foundation. Świadczyć to może   o randze wyróżnienia.

Architektoniczna perełka
Dla burmistrza Pleszewa, nominacja jest zaszczytem.  Jestem dumny,  że występujemy na międzynarodowej scenie architektonicznych perełek – podkreśla  Arkadiusz Ptak, dzieląc się pleszewianami dobrą wiadomością na swoim profilu na FB.  Celem Europejskiej Nagrody –   European Prize for Urban Public Space jest propagowanie najlepszych wzorców zagospodarowania przestrzeni publicznych w miastach europejskich.
Uzdrawianie przestrzeni publicznej
Godne uwagi jest to, że nagroda jest  przyznawana od 2000 roku, co dwa lata, projektantom oraz inwestorom. Obejmuje różne działania urbanistyczne, które mają na celu tworzenie, ochronę ale też uzdrowienie przestrzeni publicznej w miastach. I co istotne, miało miejsce w Pleszewie. Pierwszą polską realizacją wyróżnioną w konkursie był plac Bohaterów Getta w Krakowie. W 2014 roku, w finale,  znalazła się ścieżka na prawym brzegu Wisły w Warszawie. „Pociąg do kultury” jest więc w zacnym towarzystwie.
Urbaniści już nagrodzili
Jeśli chodzi o „Pociąg do Kultury”, n ie jest to pierwsze wyróżnienie. Dwa lata temu zrewitalizowane tereny pokolejowe w Pleszewie  zdobyły I nagrodę Towarzystwa Urbanistów Polskich na najlepiej zagospodarowaną przestrzeń publiczną w Polsce.
Więcej: Pociąg do kultury z nagrodą Towarzystwa Polskich Urbanistów

Info Pleszew - Irena Kuczyńska - logo


© 2022 – Info Pleszew – Irena Kuczyńska