Poczytać i ocalić

Irena Kuczyńska10 lutego 20192min0
Okładka-1280x1791.jpg

Przyroda parków podworskich powiatu pleszewskiego” – to najnowsza książka przyrodnika, ornitologa Przemysława Żurawlewa.

Autor opisał faunę i florę 53 podworskich parków na terenie powiatu pleszewskiego.

Bogato zdobioną książkę, która bardziej przypomina album z opisami, wydało Starostwo Powiatowe w Pleszewie. Jest ona wyjątkowa, tak jak wyjątkowy jest jej autor, który wiele czasu poświęca na podpatrywanie ptaków, zwierząt, w tym także tych najmniejszych, np. żyjących na mokradłach ważek.

Wędrując z aparatem i notesem, Przemysław Żurawlew robi zdjęcia wiekowym drzewom, ale też motylom, bażantom, rudzikom oraz roślinom – w różnych fazach rozwoju.

Parków w powiecie pleszewskim jest 53, ale tylko nieliczne są zadbane, jak ten w Dobrzycy, Gołuchowie. Większość jest zaniedbana, przetrzebiona, zniszczona, tak jak zniszczone są dwory czy pałace, przy których parki utworzono.

Ale są one częścią krajobrazu, czasem „leśnymi wyspami wśród pól”, dlatego warto je chronić, tym bardziej, że nawet zaniedbane, pełnią ważne funkcje biocenotyczne, będąc miejscem życia ptaków, roślin, owadów, grzybów. Książka na pewno może zainteresować miłośników lokalnej przyrody oraz historii.

Radio Centrum Poczytać i ocalić