Dwa pokolenia zmieniają świat w Pleszewie

Avatar photoIrena Kuczyńska15 września 202122min
grupowe.jpg
W Pleszewie realizowany jest projekt "Dwa pokolenia zmieniają świat". 32 wolontariuszy reprezentujących pokolenie 60+ oraz pokolenie nastolatków uczestniczy w zajęciach poświęconych ekologii, zmianie klimatu i zagrożeniom z tym związanym.

Na realizację projektu Fundacja ANIMACJA  pozyskała środki z Urzędu Marszałkowskiego.

Międzypokoleniowy projekt zakłada integrację społeczną pokolenia babć i wnucząt. Chodzi też o poprawienie wizerunku seniora w środowisku, jako osoby aktywnej, włączającej się w życie lokalnej społeczności – tłumaczy Lucyna Roszak – koordynatorka projektu, prezeska Fundacji ANIMACJA.

Projekt rozpoczął się w czerwcu i potrwa do końca listopada.Większość działań skierowana jest na ekologię.

Chodzi o to, żeby nauczyć się żyć świadomie i zawsze mieć z tyłu głowy pytanie „co ja mogę zrobić dla klimatu i dla przyszłości planety, czy muszę brać w sklepie kolejną foliówkę, którą zaraz wyrzucę, czy raczej zabieram własny woreczek albo zakupioną jedną marchewkę, czy dwa banany wrzucam do własnej torby, bez foliówki, ratując w ten sposób planetę przed zalewem plastiku”.
Pierwsze spotkania integracyjne z udziałem 16 młodych wolontariuszy i tyluż wolontariuszek seniorek,  odbyły się już w czerwcu. Dzięki zabawom integracyjnym prowadzonym przez koordynatorkę Lucynę Roszak, animatorkę Emilię Golińską oraz Marikę Włodarczyk, udało się międzypokoleniową grupę zintegrować i zaplanować kolejne działania a były one ambitne.
Kilka działań już się odbyło. Celem projektu jest integracja pokoleń, budowanie relacji, które tak wiele wnoszą w życie osób starszych ale też młodych. Każdy kiedyś był młody ale i nikogo z młodych nie ominie starość  – powiedziała jedna z uczestniczek projektu.
Chodziło o to, żeby coś robić razem,  żeby młodzi nauczyli się  słuchać tego co mówią starsi ale i odwrotnie. Żeby starsi wsłuchiwali się w potrzeby młodych i ich rozumieli.

Projekt zakładał m.in. wykład o ekologii, wspólne tworzenie Klimatycznej Gry Miejskiej dla 50 pleszewian z szczególnym uwzględnieniem trasy dla seniorów, którą zaplanowano na październik.

Tymczasem na początku września  w Zajezdni Kultury miał miejsce fantastyczny koncert, nie tylko dla uczestników projektu, ale też dla publiczności z miasta.
Marcin Januszkiewicz wykonywał piosenki Agnieszki Osieckiej, stąd tytuł koncertu „Osiecka po męsku” a na plakacie wizerunek poetki z wąsami.
Fotoreportaż z koncertu TUTAJ   autor Roman Kazimierz Urbaniak
Wieczór  był  bardzo interesujący.  Po koncercie odbył się ekologiczny quiz z nagrodami. 
Podsumowaniem projektu ma być film promocyjny opublikowany w mediach społecznościowych.
A oto, co powiedziały o projekcie uczestniczki:
Maria Florentyna Urbaniak

Pomimo różnicy wieku i toku myślenia, nasza młodzież jest wspaniała. Dużo dobrych wartości, szacunku do drugiego człowieka wynosimy z domu. Młodzi, z którymi spotykam się w rodzinie, CWIO i na co dzień są bardzo pomocni, uśmiechnięci oraz bardzo twórczy. Razem potrafimy zbudować przepiękne relacje, które owocują w przyjaźnie międzypokoleniowe na długie lata. Dziękuję za każdą młodą osobę, którą spotkałam w swoim życiu. Dzięki Wam nie tracę wiary w młodzież. To dzięki Wam stale czuję się tak młodo.

Zofia Sikora

Dzięki projektowi „Dwa pokolenia zmieniają świat” mogłam poznać wspaniałe osoby, zdobyć doświadczenie w różnych przedsięwzięciach i rozwijać swoje spojrzenie na świat. Miałam okazję pracować z grupą ludzi w różnym wieku i wywarło to na mnie pozytywne wrażenie. Podobała mi się także atmosfera na spotkaniach- każdy mógł zabrać głos i być wysłuchanym. Uważam, że takie projekty są wspaniałym pomysłem, który pomaga zjednoczyć społeczeństwo.
Andżelika Knappe
Projekt ,Dwa pokolenia zmieniają świat” to moim zdaniem bardzo ciekawa inicjatywa. Zaangażowałam się w projekt, bo chciałam zdobyć nowe doświadczenie. Współpraca z osobami starszymi wiele mnie nauczyła i pokazała, że bez względu na wiek, możemy wspólnie dobrze się bawić i zdziałać wiele dobrego. Osoby starsze dzielą się z nami swoją wiedzą i doświadczeniem, którego nam brakuje a my w zamian możemy podzielić się swoją otwartością przebojowością i energią. Wspólnie spędzony czas pokazał, że nie warto skupiać się na stereotypach ponieważ seniorzy są bardzo życzliwi i otwarci na wszystko co nowe.
Emilia Golińska – animatorka

Ważne dla nas jest to połączenie wolontariuszy: młodzieży i seniorów. Grupy mieszane wiekowo mają inną atmosferę, mogą wzajemnie czerpać od siebie wiedzę, doświadczenie. Ale też obie grupy łamią stereotypy o sobie. Wiadomo, że początkowo każdy trzyma się swojej grupy, ale gdy dzielimy się zadaniami, to tworzymy grupy mieszane. Chcemy pokazywać pozytywne postawy- odpowiedzialnego młodego człowieka i zaangażowanego i aktywnego Seniora. Wartością dodaną jest wolontariat na rzecz lokalnej społeczności, ale też środowiska i planety.

 

 

 


Info Pleszew - Irena Kuczyńska - logo


© 2022 – Info Pleszew – Irena Kuczyńska