Na terenie Ośrodka Kultury Leśnej policzyli nietoperze – doliczono się 43. fruwających ssaków pięciu gatunków.
Nietoperz w zimie hibernuje
W czasie zimy zwierzęta te pozostają w stanie hibernacji. Podczas hibernacji organizm spowalnia metabolizm i obniża temperaturę ciała. Przystosowanie to pomaga przetrwać niekorzystny dla zwierząt zimowy czas, kiedy temperatura otoczenia znacznie spada, a pokarm jest trudno dostępny.
Naturalnymi schronieniami dla nietoperzy są miejsca o stałej temperaturze, zaciszne i wilgotne. W naturze są to jaskinie i szczeliny skalne, dziuple grubych drzew, nory ziemne.
W niedźwiedziarni, w lodowni i w piwnicy
Na miejsca zimowego odpoczynku niektóre gatunki nietoperzy chętnie wybierają infrastrukturę stworzoną przez człowieka, jak piwnice, sztolnie, kanały podziemne czy strychy. Wielogatunkowy gołuchowski park ze starymi drzewami, zbiornikami wodnymi oraz otwartymi przestrzeniami stwarza doskonałe warunki do bytowania i zimowania nietoperzom.
Podczas liczenia latające ssaki zlokalizowano w lodowni na Zamku, w starej niedźwiedziarni oraz piwnicy nieopodal Chałupy – leśniczówki na Dybulu.
Liczba nietoperzy na stałym poziomie
Chitopterolodzy zaobserwowali i policzyli nietoperze – doliczyli się 43. ssaków, które są przedstawicielami pięciu gatunków: nocków dużych jest 5, nocków Nettera 28, nocków rudych 3, gacków brunatnych 8 i 1 mopek.
Wnioskiem z badań jest stwierdzenie, że liczebność nietoperzy na terenie parku-arboretum jest stabilna – czytamy na stronie Ośrodka Kultury Leśnej w Gołuchowie.
Zdjęcia OKL