Pleszewskie Stowarzyszenie Kocia Łapa zaprasza mieszkańców miasta Pleszewa do włączenia się do akcji „Pomóżmy kotom przetrwać zimę”.
W przestrzeni miejskiej pojawią się budki dla kotów, gdzie będą one mogły się wygrzać. Chodzi o pomoc w budowaniu budek i o karmę dla osób, które koty dziko żyjące dokarmiają.
Koty nie roznoszą chorób, są pożyteczne, zapewniają równowagę w przyrodzie, chronią przed myszami i szczurami. Zostawmy w zimie chociaż jedno okienko uchylone do piwnicy w bloku, żeby koty mogły wejść i się ogrzać – apelują miłośnicy zwierząt.
Podpowiadają, żeby na siłę dzikich kotów nie udomawiać, żeby nie karmić ich resztkami, które zamarzną albo się zepsują. Kotu trzeba suchej karmy i czystej wody do picia – podpowiada Monika Andersz.
Dziko żyjące koty są chronione prawem i nie wolno im robić krzywdy ale robić wszystko żeby się nie rozmnażały – powiedziała radiu Centrum Monika Andersz, która razem z Małgorzatą Wysocką – Balcerek powołała Pleszewskie Stowarzyszenie Kocia Łapa. Monika jest prezeską, Małgorzata – wiceprezeską a Kaja Król – Brandyk z Gołuchowa jest członkiem zarządu. Są też osoby wspierające.
Stowarzyszenie otrzymało z budżetu miasta 10 000 zł na sterylizację i kastrację kotów. Wystarczyło na 80 zabiegów, które wykonują pleszewscy weterynarze. Do zabiegu trzeba koty odłowić, zanieść do weterynarza i potem przez kilka dni zapewnić im dach nad głową.Tym się zajmują wolontariusze ze Stowarzyszenia, którzy często u siebie w pomieszczeniach gospodarczych koty wolno żyjące po zabiegu przechowują.
„Kocia Łapa” wspiera 20 osób dokarmiających 80 kotów. Przed zimą ustawi w przestrzeni miejskiej, także na pleszewskich osiedlach mieszkaniowych, budki z kartonu, ocieplone styropianem, owinięte folią, w której jest pocięty polar. Kocurek tam się zagrzebuje i nie marznie. Nie wolno budek niszczyć – mówi Monika Andersz. Dodaje, że jedna budka nawet na dwie zimy może wystarczyć, jeśli się zmieni polarową wyściółkę.
Monika dodaje, że odbyło się spotkanie z prezeską SML-W w Pleszewie Moniką Falk – Filipowicz, która zapewniła, że spółdzielnia z najdzie na osiedlach miejsce dla kocich budek i je zabezpieczy oraz oznaczy.
Nowe budki dla kocurków będą budowane w piątek pomiędzy 10.00 a 18.00 w Centrum Wspierania Inicjatyw Obywatelskich w Pleszewie przy ulicy Kazimierza Wielkiego.
Każdy może pomóc, można też przynosić do CWIO karmę suchą dla kotów, która trafi do osób, które koty dokarmiają. Także budki otrzymają osoby, o których wiadomo, że koty dokarmiają. Docelowo
budki mają być drewniane, ale na początek dobre i tekturowe.
Jeśli chodzi o budki, to jest ich na razie 70, w piątek będą budowane nowe. Stowarzyszenie zapewnia materiały, wystarczy przyjść i robić budki.
W akcję robienia budek włącza się jak zwykle Fundacja Animacja z Lucyną Roszak i Emilią Golińską. Na pewno liczyć można też na pleszewskich wolontariuszy.
Link do profilu na F, gdzie jest więcej informacji o stowarzyszeniu TUTAJ
A oto zdjęcia z ubiegłorocznych warsztatów robienia budek dla kotów w CWIO.