Pora na seniora wolontariusza

Irena Kuczyńska13 lipca 201815min
czolo.png

W Pleszewie powstaje  Senioralne Centrum Wolontariatu, którego celem jest aktywizowanie osób starszych. Mam zaszczyt być ambasadorką tego projektu.

Liderki projektu Emilia, Marika, Lucyna, Irena

Tak naprawdę SCW jest pomysłem Lucyny Roszak – liderki Lokalnego Centrum Wolontariatu w Pleszewie, prezeski Fundacji Animacja, która prowadzi Centrum Wspierania Inicjatyw Obywatelskich w Pleszewie.Jeśli jeszcze jej nie znacie, kliknijcie w ten link:https://irenakuczynska.pl/lucy-sieci-wolontariatu/

Chociaż Lucy uważa, że to ja natchnęłam ją do zajęcia się osobami, które aktywność zawodową mają już za sobą a przed sobą długie lata (ha ha ha) życia na zasłużonej emeryturze.

I coś w tym jest. W porównaniu do naszych dziadków – urodzonych na przełomie XIX i XX wieku, którzy w okolicach sześćdziesiątki byli już mocno sterani życiem i dotknięci wieloma chorobami, wojnami, biedą, my jesteśmy zdrowsi, aktywniejsi, bardziej zadbani, lepiej odżywieni, mniej zapracowani, bardziej dbający o swoje zdrowie i wygląd.

I dłużej żyjemy. Dlatego warto i trzeba wypełnić to życie nowymi treściami. Zwłaszcza kiedy główne życiowe zadania zostały spełnione: praca zawodowa się skończyła, dzieci odeszły, wnuczęta wyrosły. A człowiek wciąż chce być komuś potrzebny i chce wychodzić ze swoich domowych pieleszy do ludzi. Zwłaszcza kiedy zostaje sam.

Senioralne Centrum Wolontariatu wyrosło właśnie z takich rozważań i przemyśleń. A dobry przykład wolontariackiego działania w Pleszewie mamy. Możemy się go uczyć od młodych, którzy w swoich pomarańczowych koszulkach pojawiają się wszędzie tam, gdzie ktoś potrzebuje pomocy, towarzystwa, wsparcia jakiegoś pomysłu.

O potrzebie działania osób starszych już mówiliśmy i pisaliśmy z okazji Tygodnia Obywatelskiego. Było spotkanie w Kawiarence Obywatelskiej:https://irenakuczynska.pl/stypendysci-zus-kawiarence-obywatelskiej/.  Był spacer studyjny po Pleszewiehttps://irenakuczynska.pl/tag/tydzien-obywatelski-pleszew-2018/

Wszystko to zaczynało się i kończyło  w dawnej “szkole na Nowej Wsi” przy ul. Bolesława Krzywoustego, gdzie jest siedziba Centrum Wspierania Inicjatyw Obywatelskich, które prowadzi Fundacja Animacja.

Historia  budynku jest bardzo ciekawa i można ją poznać, klikając w ten link.https://irenakuczynska.pl/historia-budynku-szkoly-nowej-wsi-ktory-rowiesnikiem-niepodleglej-polski/

Ale w świadomości wielu pleszewian jest to miejsce, gdzie przez ostatnie lata mieścił się Dzienny Dom Pomocy, w którym spotykali się pleszewscy seniorzy, gdzie mogli zjeść obiad, potańczyć, posiedzieć, porozmawiać.

I chociaż zmieniła się formuła funkcjonowania placówki, do budynku nadal przychodzą seniorzy a raczej seniorki, bo to panie są bardziej aktywne niż panowie.

Korzystają z różnych form aktywności, ale też włączają się w różne inicjatywy, do tej pory zastrzeżone raczej dla młodych wolontariuszy.

I to ta aktywna grupa pań skupionych wokół CWIO i animatorki Emilii Golińskiej może dać początek nowej inicjatywie – Senioralnemu Centrum Wolontariatu w Pleszewie.

Jest to oferta dla osób 55+, które mają wolny czas i chcą go pożytecznie spędzić, pomagając innym.

W jaki sposób? Odwiedzając w domach osoby jeszcze starsze albo mniej sprawne, np. uwięzione w czterech ścianach przez chorobę, czytając im, wysłuchując ich, robiąc z nimi coś pożytecznego.
Ale nie tylko. Seniorzy – wolontariusze mogą zaangażować się przy organizacji festynów rodzinnych, biegów, olimpiad i mogą znów poczuć się ważne i potrzebne. Nie tylko dzieciom i wnukom.

Już wkrótce w miejscach odwiedzanych przez seniorów pojawią się ulotki. Żółte będą zachęcały do włączenia się w wolontariat.
Szare  będą skierowane do tych pleszewian, którzy by chcieli z pomocy wolontariuszy skorzystać.
Warto po nie sięgnąć przeczytać i może podać dalej! Tymczasem wracam do projektu.
 W tworzenie Senioralnego Centrum Wolontariatu w Pleszewie zaangażowało się 5 pań, z których tylko jedna jest w wieku senioralnym.

Poznajcie zatem ekipę, która zamierza rozkręcić w Pleszewie wolontariat senioralny.


 Lucyna Roszak - prezes Fundacji Animacja, liderka pleszewskich wolontariuszy, koordynatorka projektu SCW w Pleszewie - udziela informacji tel. 664054396 e-mail :lucy.animacja@gmail.com
 Emilia Golińska - animatorka w Centrum Wspierania Inicjatyw Obywatelskich - dobrze znana pleszewskim seniorom, którzy odwiedzają CWIO. W projekcie zajmować się będzie rekrutacją wolontariuszy seniorów, pozyskiwaniem ofert pracy, łączeniem ludzi potrzebujących pomocy z osobami, które chcą pomagać.  Nr  tel. 519555974, e-mail:emilia.animacja@gmail.com
  Marika Włodarczyk pracuje w Centrum Wolontariatu w Pleszewie w Powiatowej Świetlicy dla Młodzieży. Zajmować się będzie rekrutacją wolontariuszy seniorów, pozyskiwaniem ofert pracy, łączeniem ludzi potrzebujących pomocy z osobami, które chcą pomagać.  Nr tel. 570048678 e-mail:f.animacja@gmail.com
  Anika Nawrocka - tworzy ulotki i wszystkie elementy graficzne projektu. To ona wymyśliła to piękne logo.
 Justyna Zawieja - jest wolontariuszką w Lokalnym Centrum Wolontariatu w Pleszewie i współtwórczynią projektu.
 Irena Kuczyńska - to ja, jedyna seniorka w całej  ekipie,  autorka bloga www.irenakuczynska.pl  ambasadorka projektu, odpowiedzialna za działania promocyjne i informacyjne, które odbywać się będą na Facebooku na fanpage Senioralne Centrum Wolontariatu w Pleszewie https://www.facebook.com/senioralne.centrum.wolontariatu/

oraz na stronie internetowej www.cwio.pleszew

https://www.facebook.com/cwio.pleszew/
 
 W środę odbyła się konferencja prasowa podczas której dziennikarki obu lokalnych tygodników zostały wprowadzone w tajniki SCW, który jest dofinansowany ze środków Programu Funduszu Inicjatyw Obywatelskich.
      Ewa Andresz -Wanat z Życia Pleszewa i Zuzanna Musielak - Rybak z Gazety Pleszewskiej, na zdjęciu wyżej wiceburmistrz Arkadiusz Ptak, który mocno wspiera projekt
W środę zaraz po konferencji liderki SCW nagrały pierwszego liva na Facebooku. Będzie to jeden ze sposobów komunikacji z pleszewianami.
Warto dodać, że wolontariusze nie otrzymają pieniędzy za swoją pracę, ale będą mogli skorzystać z bezpłatnych szkoleń (z obiadem) , z pakietu pomocowego, z laptopa, tabletów. Będą mogły uczestniczyć w imprezach integracyjnych i koncertach.
Pierwszy odbędzie się w piątek 27 lipca o godzinie 19.00 na pleszewskim rynku. Z repertuarem operetkowym wystąpią artyści poznańskich teatrów: Agnieszka Gabriela Wawrzyniak i Klaudiusz Kapłon.
Dla pierwszych 50 osób, które przyjdą na koncert SCW ma upominki – gadżety firmowe.
Są już wyznaczone terminy szkoleń dla wolontariuszy, oczywiście w CWIO, które jest siedzibą Senioralnego Centrum Wolontariatu i gdzie w każdy poniedziałek, wtorek i czwartek w godzinach od 10.00 do 18.00 można uzyskać informacje o projekcie. Można przyjść osobiście, lub zadzwonić. Ale o tym za moment.
Szkolenia (z obiadem) zaplanowano w środy:  1 sierpnia, 8 sierpnia, 22 sierpnia i 29 sierpnia na godzinę 14.00.  Na szkolenie trzeba się zapisać.
Wolontariusz otrzyma na starcie pakiet motywacyjny z gadżetami promującymi wolontariat wartości 70 zł, w tym koszulkę, parasolkę, nerkę – torebkę na dokumenty, plecaczek.
Może skorzystać z wypożyczalni drobnego sprzętu rehabilitacyjnego, gier planszowych, tabletów, laptopów, które mogą uatrakcyjnić zajęcia czy spotkania z osobami, które pomocy potrzebują. Będą też do wypożyczenia dwa rowery, jeśli trzeba będzie do podopiecznego dojechać.
Wolontariusz może też liczyć na wsparcie psychologa, rehabilitanta, pracownika społecznego…
Najaktywniejsi wolontariusze mogą uczestniczyć w konkursie z nagrodami…
Ofert pracy wolontariackiej będą szukać koordynatorzy, którzy też będą przeszkoleni i też otrzymają materiały promocyjne.
Chodzi o to, żeby Senioralne Centrum Wolontariatu powstało i rozkręciło się. Żeby ludzie ludziom pomagali. Żeby smutni i samotni wychodzili ze swoich domów. Żeby odwiedzali tych bardziej samotnych i bardziej smutnych. Żeby mieli szansę usłyszeć: dobrze, że jesteś. Co by to było, gdyby Cię nie było, dobrze, że jesteś!
 

 

Senioralne Centrum Wolontariatu w Pleszewie jest projektem realizowanym przez Fundację Fundacja Animacja w Pleszewie z środków Programu Funduszu Inicjatyw Obywatelskich.