Portret Niepodległej

Avatar photoIrena Kuczyńska8 kwietnia 20182min
Portret-Niepodległej-czolo.jpg

Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy zaprasza młodzież do udziału w konkursie „Portret Niepodległej”.

Chodzi o stworzenie multimedialnego portretu wybranego przedstawiciela ziemiaństwa, który działał na rzecz odradzającej się II Rzeczpospolitej Polskiej. Termin nadsyłania prac na konkurs „Portret Niepodległej’ upływa 15 czerwca. Konkurs wpisuje się w obchody 100 – lecia odzyskania niepodległości.

Na listopad zaplanowano w Muzeum Ziemiaństwa otwarcie wystawy zatytułowanej „Ziemiańskie drogi do niepodległości”. Ukaże ona wkład ziemian w walkę z zaborcą do roku 1918 zarówno na płaszczyźnie politycznej jak i gospodarczej.

W drugiej części wystawy przedstawiony będzie udział ziemian w powstaniu wielkopolskim oraz w działalności Rad Ludowych czy w Polskim Sejmie Dzielnicowym. Trzecia część wystawy ukaże różne losy ziemian w dwudziestoleciu międzywojennym.

Adresowany do młodzieży szkół ponadgimnazjalnych konkurs  „Portret Niepodległej” wpisuje się w klimat obchodów 100 – lecia odzyskania niepodległości.

Chodzi o umiejętność opowiedzenia o dawnych sprawach nowoczesnymi formami przekazu czyli połączenie tekstu, wywiadu, filmu, animacji komputerowej, grafiki, dźwięku, obrazu, stworzenie strony internetowej.

Ogłoszenie wyników konkursu zbiegnie się z otwarciem wystawy i konferencją „Moja miejscowość w powstaniu wielkopolskim”, która adresowana jest do dzieci i młodzieży. Podczas jej trwania zaprezentowana zostanie publikacja „Udział ziemian Wielkopolski południowo-wschodniej w powstaniu 1918-1919”.


Info Pleszew - Irena Kuczyńska - logo


© 2022 – Info Pleszew – Irena Kuczyńska