Posłowie Koalicji Obywatelskiej odpowiadali na pytania pleszewian

Avatar photoIrena Kuczyńska26 lipca 20227min
294853074_963380141729917_4127050677244915675_n.jpg
Posłanka do Sejmu Barbara Nowacka oraz poseł Jarosław Urbaniak z Koalicji Obywatelskiej spotkali się w poniedziałek z mieszkańcami Pleszewa, żeby porozmawiać o aktualnej sytuacji społeczno - politycznej.

 

Wśród uczestników spotkania byli zarówno zwolennicy Platformy Obywatelskiej  jak i osoby odnoszące się z rezerwą do działań największej opozycyjnej partii.
Posłanka Barbara Nowacka chwaliła pleszewian, że mimo upalnej pogody, na rozmowy o polityce, przyszło do biblioteki dużo osób.

Posłowie na spotkaniu z pleszewianami
Czy poniosą karę?

Padło wiele pytań dotyczących aktualnej polityki rządu, programu wyborczego Koalicji Obywatelskiej, rozliczeń rządu PiS m.in.” za niezgodne z prawem dysponowanie Funduszem Sprawiedliwości, za obsadzanie spółek skarbu państwa osobami związanymi z PiS, za „zawłaszczanie Trybunału Konstytucyjnego, za niegospodarność, za upolitycznienie edukacji, za „zblatowanie Rydzyka z PiS-em” , za dwucyfrową inflację, wysokie ceny i „zagrożone” pieniądze z Unii Europejskiej”. Posłowie – Barbara Nowacka i Jarosław Urbaniak zapewnili, że „po wygranych wyborach, dzisiejszych decydentów spotka sprawiedliwa kara przed sprawiedliwym sądem”.

Barbara Nowacka
Program wyborczy KO
Małgorzata Wysocka – Balcerek, Barbara Nowacka, Jarosław Urbaniak i Piotr Kusiakiewicz – przewod. Platformy Obywatelskiej w Pleszewie

Odpowiadając na pytania dotyczące programu wyborczego KO, posłowie mówili o koniecznej podwyżce uposażenia dla budżetówki, o „wypuszczeniu” obligacji, które ściągną pieniądze z rynku i zmniejszą inflację, o przywróceniu kompetencji sędziom i sądom, o przywróceniu społeczeństwu TVP i zwolnieniu z pracy dziennikarzy bez kompetencji, o naprawie edukacji, której twarzą jest „karykaturalny Czarnek – arogancki i budzący niechęć młodzieży”, o szacunku państwa dla każdej i dla każdego, o świeckiej szkole i świeckim państwie. Bez tego – podkreślała Nowacka – cofamy się do 1989 roku.

Wspólnie łatwiej

Kilka osób pytało o realne szanse na utworzenia wspólnego bloku wyborczego, bo „tylko razem można odbudować naruszoną społeczną tkankę, inwestując w człowieka, w edukację, w zdrowie, popierając samorządy i organizacje pozarządowe”. Posłowie zapewniali, że trwają rozmowy o wspólnym bloku wyborczym a „opozycja jest coraz bardziej pozbierana” o co apelowali uczestnicy spotkania.

Pilnować wyborów

Jaskółką, która czynić może wiosnę, jest porozumienie partii opozycyjnych o pilnowaniu wyborów do Sejmu i Senatu, na każdym szczeblu. Natomiast  Koalicja Obywatelska, jak mówili, wyciąga rękę do wszystkich. Wspólnie byłoby łatwiej, ale jeśli nasi partnerzy nie chcą lub nie mogą wystąpić z nami na jednej liście, będziemy osoby niezdecydowane przekonywać do głosowania na KO – mówiła Barbara Nowacka. Apelowała o udział w wyborach w charakterze mężów zaufania.

Dotrwać do końca kadencji

Zdaniem posłów, kolejna kadencja będzie bardzo trudna. Mamy wojnę na wschodzie, mamy kryzys gospodarczy, „idiotyczne inwestycje” i trudny do określenia stan finansów publicznych. Bo partii, która rządzi i wciąż dosypuje ludziom pieniędzy, chodzi przede wszystkim o to, żeby dotrwać  do końca kadencji. A już wkrótce bieda zajrzy ludziom w oczy – mówili posłowie. 

Pytania do prezesa TVP

Pleszewianie pytali o leki dla seniorów, które ratują życie a są tak drogie, że nawet „13” i „14”emerytura nie wystarcza. Pytano o reparacje, które wciąż powracają i nigdy nie są dopracowane do końca. Pleszewianie chcieli wiedzieć, „dlaczego premier kłamie” a telewizja publiczna manipuluje informacją, ograniczając posłom opozycji słuchanie ich wypowiedzi w Sejmie. Byli też na sali przeciwnicy dawania „500+” każdemu, bez uwzględnienia kryterium dochodowego. To samo  będzie teraz z kasą na węgiel…  Musicie zrobić wszystko, żeby Zjednoczona Prawica  nie wygrała – podkreślali pleszewianie.

Polska się różni od Węgier

Barbara Nowacka przytoczyła najnowsze sondaże popularności partii wg pracowni Kantar, z której wynika, że PO wyprzedza Zjednoczoną Prawicę. Podkreśliła z uznaniem, że polskie społeczeństwo jest niezłomne i protestuje. W przeciwieństwie do Węgier, gdzie „Orban przejął państwo, media, sądy, uczelnie, organizacje pozarządowe. W Polsce oligarchia nie udała się”. Posłowie zachęcili pleszewian do zerknięcia na profil Funduszu Sprawiedliwości, którym dysponuje minister Zbigniew Ziobro. Można znaleźć tam informację, że „pieniądze zamiast do wychodzących z więzienia, trafiły do egzorcysty, który odprawiał egzorcyzmy … salcesonem”.

Posłowie na spotkaniu z pleszewianami

 

 


Info Pleszew - Irena Kuczyńska - logo


© 2022 – Info Pleszew – Irena Kuczyńska