Poszkodowani przez orkan w Dobrzycy, mogą składać wnioski o kasę z darowizn

Avatar photoIrena Kuczyńska19 kwietnia 20224min
Dudley.jpg
Rozpoczął się nabór wniosków na wypłatę darowizn na odbudowę nieruchomości uszkodzonych przez orkan w Dobrzycy, który 17 lutego przeszedł nad Dobrzycą i Sośnicą w powiecie pleszewskim.

Dzielone będą pieniądze zebrane przez Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych Mieszkańców Gminy Dobrzyca oraz grupę Zostań Aniołem dla Dobrzycy. Każdy wnioskodawca poszkodowany przez orkan w Dobrzycy i w Sośnicy, otrzyma tyle samo pieniędzy. Kwota zależy od liczby wniosków.

Wichura szalała

17 lutego był dniem, który odmienił życie kilkudziesięciu rodzin w Dobrzycy i w Sośnicy. Szalejąca kilka minut trąba powietrzna – czyli orkan w Dobrzycy – uszkodziła prawie 90 budynków, w tym wiele mieszkalnych. Pięć budynków nadzór budowlany wyłączył z użytkowania. Prawie natychmiast rozpoczęło się sprzątanie i odbudowa. Dobrzyczanie otrzymali pieniądze z budżetu wojewody wielkopolskiego.

Orkan w Dobrzycy uszkodził prawie 90 budynków

Czytaj: Wichura w Dobrzycy, kilkadziesiąt osób bez dachu nad głową

             Dobrzyca po orkanie czeka na pieniądze od wojewody

Zbiórki, zrzutki, aukcje

Komisje szacowały straty, bo to było warunkiem ubiegania się o środki z budżetu państwa. Ruszyła też zbiórka pieniędzy na koncie Stowarzyszenia Inicjatyw Społecznych Mieszkańców Gminy Dobrzyca oraz zrzutka i aukcje na profilu Anioły dla Dobrzycy. Pieniądze zbierała też parafia św. Tekli a dokładnie Stowarzyszenie św.Tekli, natomiast na konto gminy Dobrzyca wciąż wpływają środki przekazywane przez samorządy.

Ruszył nabór wniosków

Tymczasem zbiórka na koncie Stowarzyszenia Inicjatyw potrwa do 26 kwietnia, będzie to ostatni dzień składania wniosków. Ich nabór rozpoczął się 19 kwietnia. TUTAJ  Z informacji przekazanych przez Hannę Bielarz – sekretarza Stowarzyszenia wynika, że do podziału jest prawie 500 000   złotych. Komisja podzieli je, zgodnie z regulaminem wewnętrznym, po równo pomiędzy wszystkich wnioskodawców. Niepotrzebne są faktury.

Orkan w Dobrzycy – ulica Krótka
Wszyscy dostaną po równo

Wystarczy oświadczenie na wniosku zamieszczonym  na stronie gminy Dobrzyca i dostarczonym do Urzędu Miejskiego Gminy Dobrzyca. Wysokość zasiłku waha się od 3000 do 4000 zł. Komisja rozpatrzy wnioski do 6 maja. Do 16 maja pieniądze będą wypłacone. „Końcówkę” kwoty komisja przeznacza  dla dzieci poszkodowanych przez orkan w Dobrzycy i w Sośnicy.

Św. Tekla podzieli inaczej

Jeśli chodzi o pieniądze zgromadzone przez Stowarzyszenie św. Tekli przy  prawdopodobnie swoją dotację uzależni ono od wysokości wcześnie otrzymanej pomocy.


Info Pleszew - Irena Kuczyńska - logo


© 2022 – Info Pleszew – Irena Kuczyńska