Potencjał Pleszewa tkwi w kolejce wąskotorowej

Avatar photoIrena Kuczyńska6 grudnia 20216min
IMG_20190724_192040-800.jpg
"Muzeum kolei wąskotorowej" ma powstać w dawnym budynku dworca Pleszew Wąskotorowy w Kowalewie. Właśnie w wąskotorówce burmistrz Pleszewa Arkadiusz Ptak widzi potencjał turystyczny miasta. W przyszłorocznym budżecie zaplanowano 30 000 zł na opracowanie koncepcji i dokumentację

Gdyby w 1875 roku właściciel ziemski Jouanne’e z Malinia chciał oddać czy odsprzedać swoje grunty pod budowę linii kolejowej Poznań – Kluczbork, prawdopodobnie teraz nie byłoby tematu, bo w końcówce XIX wieku nie byłoby potrzeby budowy Krotoszyńskiej Kolei Dojazdowej, która by połączyła Pleszew ze światem czyli koleją.

Powstało lobby z hrabią Józefem Czarneckim z Dobrzycy na czele i w 1898 ruszyła budowa. Kładziono tory od Pleszewa przez Kowalew, Dobrzycę, Rozdrażew do Krotoszyna.

Zbudowano parowozownię i poczekalnię w Krotoszynie, budynek stacyjny w Rozdrażewie, parowozownię i budynek stacyjny w Dobrzycy, budynek stacyjny i poczekalnię w Kowalewie. Dołożono też trzeci tor, dzięki czemu także duże pociągi mogły jeździć.

Dworzec w Dobrzycy w czerwcu 1980 roku foto z profilu Towarzystwo Miłośników Ziemi Dobrzyckiej
Ciuchcia w Dobrzycy w czerwcu 1980 roku – foto z profilu Towarzystwo Miłośników Ziemi Dobrzyckiej
Ciuchcia na trasie z Dobrzycy do Izbiczna w czerwcu 1980 roku – foto z profilu Towarzystwo Miłośników Ziemi Dobrzyckiej

W latach 80. XX wieku rozpoczął się powolny upadek kolejki. W 1986 roku po raz ostatni jechała ciuchcia z Pleszewa do Krotoszyna. W roku 2000 zawieszono wszystkie kursy.

Pozostały trzy tory na odcinku z Pleszewa do Kowalewa, jedyne takie podobno w Europie, dworzec, który stał się biblioteką, mała parowozownia przerobiona na Zajezdnię Kultury, kolejka obsługiwana przez SKPL Cargo, przewożąca 20 000 pasażerów rocznie i tradycja, którą miasto zamierza wykorzystać, tworząc w małym dworcu w Kowalewie „Muzeum kolei wąskotorowej”.

Dworzec w Kowalewie – tu powstanie muzeum kolei wąskotorowej – foto 2019
Resztki kolejowej infrastruktury w Kowalewie przy dworcu wąskotorówki
Trzy tory….
Na tzw. małym dworcu

Na początek projekt, dokumentacja, które umożliwią szukanie środków unijnych na realizację przedsięwzięcia. Burmistrz Arkadiusz Ptak przewiduje, że z czasem, kiedy blisko dworca w Pleszewie powstanie hotel, do miasta będą zjeżdżać miłośnicy kolejek z całej Polski.

Warto dodać, że miasto a dokładnie Muzeum Regionalne w Pleszewie, zleciło  napisanie monografii pleszewskiej kolei dr. Maciejowi Kowalczykowi.

Wszyscy kochamy kolejkę
Przejazdy rekreacyjne lokomotywą z Wrocławia
Przejazdy rekreacyjne ciuchcią z Wrocławia
Na stacji w Pleszewie można było kupić bilety do wszystkich stacji w całej Polsce
Na stacji w Pleszewie można było kupić bilety do wszystkich stacji w całej Polsce

Więcej o historii pleszewskiej ciuchci przeczytacie TUTAJ

 

 


Info Pleszew - Irena Kuczyńska - logo


© 2022 – Info Pleszew – Irena Kuczyńska