Pożar Pleszewa w czerwcu 1806 roku zmienił obraz miasta

Avatar photoIrena Kuczyńska11 czerwca 20234min
pleszew_koniec_xviii_wieku.jpg
2/3 miasta pochłonął pożar, który wybuchł w nocy z 9 na 10 czerwca 1806 roku. Spłonął kościół farny, przykościelny cmentarz, ratusz, szkoła. Były ofiary w ludziach. Po pożarze na nowo wytyczono Rynek. Odbudowa Pleszewa trwała kilkadziesiąt lat.

 

Na początku XIX wieku, w czasach Księstwa Warszawskiego Pleszew liczył 2000 mieszkańców. A najstarsi pleszewianie jeszcze mieli w pamięci opowieści swoich dziadków o pożarze miasta w roku 1717. Nikt się nie spodziewał, że kolejna tragedia się wydarzy.

2/3 miasta w ogniu

Tymczasem w 1806 roku pożarowi sprzyjała upalna czerwcowa pogoda, ciasna zabudowa miasteczka, domy w większości drewniane kryte gontem lub słomą. Wystarczyła iskra, żeby w ogniu stanął ratusz, kościół farny pokryty szkudłami, plebania, dom wynajęty na szkołę, domy mieszczan, w sumie 2/3 miasta. Zginęła 30 – letnia Maria Adamkiewicz i 75- letni Jakub Królik.

Plan miasta po pożarze

Po pożarze wytyczono nowy, większy Rynek i nowe ulice. Praktyki religijne przeniosły się do kościoła św. Ducha, pochówki na cmentarz przy kaplicy św. Floriana, gdzie też zamieszkał wikariusz. Odbudowa Pleszewa szła opornie. W 1833 roku, był to czas kiedy Pleszew wraz z całym Wielkim Księstwem Poznańskim był pod zaborem pruskim, wydano nakaz odbudowy domów, oparty na Powszechnym prawie krajowym.

Nowy ratusz i kościół

W 1835 roku oddano do użytku nowy ratusz, sześć lat później odbyła się konsekracja odbudowanego kościoła Ścięcia św. Jana Chrzciciela.

Pleszewski Rynek 100 lat po pożarze
Odbudowany ratusz
Rzut parteru nowego ratusza, który oddano w 1834 roku
Kościół farny odbudowany po pożarze

Czytaj też: Historyczny spacer po pleszewskim Rynku

Warto przypomnieć, że w 2019 roku podczas wymiany sieci kanalizacyjnej, na środku ulicy Sienkiewicza, odgrzebano resztki fundamentów kamienic sprzed pożaru.
Czytaj:Historia Pleszewa znów wyszła spod ziemi

 

Więcej i szerzej o pożarze: TUTAJ


Info Pleszew - Irena Kuczyńska - logo


© 2022 – Info Pleszew – Irena Kuczyńska