Pożegnanie społecznika z Krzywosądowa

Irena Kuczyńska18 lipca 20193min
Stasiak-czolo.jpg

Zmarł Edmund Stasiak – długoletni sołtys Krzywosądowa i Żychlina, były radny Powiatu Pleszewskiego, współtwórca i kierownik Zespołu Pieśni i Tańca “Żychlinioki”, Zasłużony dla Gminy Gołuchów. Miał 83 lata.

Edmund Stasiak to człowiek – orkiestra. Chociaż do Krzywosądowa sprowadził się po ślubie w 1959 roku, szybko dał się poznać współmieszkańcom jako dobry organizator i lider wielu przedsięwzięć.

Przez 40 lat był szefem Ochotniczej Straży Pożarnej, tylko rok mniej był sołtysem, bo w tym roku nie wystartował w wyborach.

Warto dodać, że w 2013 roku zdobył tytuł Supersołtysa w plebiscycie “Gazety Pleszewskiej” i na dożynkach powiatowych wręczałam mu dyplom, upominek i tabliczkę, która wisi na domu Stasiakóww Krzywosądowie  i z daleka jest widoczna.

Z żoną Kazimierą tworzyli niepowtarzalny duet. To oni powołali Zespół Pieśni i Tańca “Krzywosądowianie” oraz  Zespół Pieśni i Tańca “Żychlinioki”, który przetrwał do dziś i niedawno świętował 40. urodziny.

Stasiakowie opracowali scenariusze  widowisk np. dożynkowych, pisali przyśpiewki, uczyli młodych grać, śpiewać i tańczyć. Pan Edmund, będąc z zawodu krawcem, szył stroje dla członków zespołu.

Przez 40 lat prowadził kronikę sołectwa, w której  zamieszczał relacje z imprez i prac społecznych, z wyjazdów zagranicznych, zdjęcia, wycinki z gazet. Prowadził też kronikę zespołu a także osobisty pamiętnik.

To na czasy jego sołtysowania przypadła budowa sali wiejskiej w latach 70., budowa sieci kanalizacyjnej, wodociągowej,  telefonicznej. Nie tak dawno, z jego inicjatywy, zbudowano kapliczkę z figurką Matki Bożej w Krzywosądowie.

Pan Edmund cieszył się dużym poważaniem w Krzywosądowie i Żychlinie. Wybierano go na kolejne kadencje na urząd sołtysa. W tym roku zrezygnował z kandydowania, przekazując pałeczkę swojemu następcy.

Przez dwie kadencje  Edmund Stasiak był radnym Powiatu Pleszewskiego w latach 2002 – 2010. Był też radnym wojewódzkim w Kaliskiem.

W uznaniu zasług Edmunda Stasiaka radni uhonorowali go tytułem Zasłużony dla Gminy Gołuchów. Dyplom i kwiaty wręczono mu podczas sesji Rady Gminy.

Pogrzeb społecznika z Krzywosądowa rozpocznie się w sobotę o godzinie 12.00 mszą świętą w kościele w Kuczkowie.