Poznajmy głównych bohaterów miejsko – gminnych dożynek w Kuczkowie

Avatar photoIrena Kuczyńska28 lipca 20247min
20240724_121155-1280x708.jpg
Czas dożynek nadchodzi. Pleszewskie miejsko - gminne i parafialne święto plonów, odbędzie się w Kuczkowie 25 sierpnia. Imprezę organizują wspólnie mieszkańcy czterech sołectw należących do parafii św. Marcina w Kuczkowie.

 

Po 9 latach dożynki miejsko – gminne wracają do Kuczkowa. Sołtys Kuczkowa Tobiasz Reimann zadbał o to, żeby zaszczytne funkcje starostów i asystentów przypadły przedstawicielom każdego z czterech sołectw. Jedna wieś – Krzywosądów należy do parafii w Kuczkowie ale administracyjnie leży w granicach gminy Gołuchów. Wszyscy główni bohaterowie dożynek pracują we własnych gospodarstwach, odziedziczonych po rodzicach. I lubią swoją pracę – co podkreślali podczas konferencji prasowej w Kuczkowie, gdzie mieliśmy okazję ich poznać.

Burmistrz Arkadiusz Ptak, Magdalena Płończak – asystentka starościny, Tomasz Olech – starosta dożynek Kuczków 2024, Romana Kasprzyk – starościna, Marcin Mróz – asystent starosty, Tobiasz Reimann – sołtys Kuczkowa

Tobiasz Reimann zaprasza na dożynki TUTAJ 

Arkadiusz Ptak zaprasza na dożynki TUTAJ

Starosta z Borucina

Starostą dożynek będzie Tomasz Olech, który wraz z żoną Bogusławą prowadzi gospodarstwo rolne. Na 150 hektarach uprawia zboża, kukurydzę, ziemniaki (tylko jadalne), w chwilach wolnych świadczy usługi swoim sprzętem – kombajnem do zbóż i ziemniaków. Jest absolwentem technikum rolniczego w Marszewie a gospodarstwo w Borucinie odziedziczył po rodzicach. Najstarsze dzieci czyli 23 – letni Andrzej, 20 – letni Paweł, 22 – letnia Aleksandra pracują w rodzinnym biznesie. 15 – letnia Natalia i 13 – letnia Oliwia uczą się. Pan Tomasz chętnie przegląda Internet, w czasie wolnym ogląda telewizję, lubi też jeździć na rowerze.

Starościna z Kuczkowa

Godność starościny będzie pełnić Romana Kasprzyk z Kuczkowa. Chociaż jest absolwentką technikum handlowego, doskonale odnajduje się w gospodarstwie, które jej mąż odziedziczył po rodzicach. Kasprzykowie gospodarują na 42 hektarach, uprawiają zboża, ziemniaki i bydło na mięso. Najstarsze dzieci – 21 – letni Kacper i 19 – letnia Weronika pomagają rodzicom. 13 – letnia Marysia chodzi do szkoły a 5 – letnia Hania do przedszkola. Pani Romana wchodzi w skład Rady Sołeckiej w Kuczkowie i chwali sobie życie w Kuczkowie, z którego pochodzi.

Romana Kasprzyk – Starościna Dożynek 2024 w Kuczkowie
Tomasz Olech – Starosta Dożynek Kuczków 2024

A oto co powiedzieli o sobie starostowie dożynek:FILMIK  TUTAJ

Asystentka z Krzywosądowa

Magdalena Płończak z Krzywosądowa będzie asystentką starościny dożynek. Z zawodu jest nauczycielką przedszkola w Korytnicy; uzupełnia wykształcenie studiując rewalidację i terapię pedagogiczną. Wraz z mężem prowadzi odziedziczone po jego rodzicach gospodarstwo na 45 hektarach, z których część młodzi dzierżawią. Płończakowie uprawiają ziemniaki, kukurydzę i hodują 100 sztuk opasów. Wymieniają też park maszynowy. Wychowują dwóch synów – 6 – letniego Wiktora i rok młodszego Adama. Pani Magdalena pochodzi z gospodarstwa w Kotlinie i jak mówi, pracy się nie boi, zwłaszcza, że 'nie jest ona tak ciężka jak kiedyś”.

Magdalena Płończak – asystentka starościny dożynek w Kuczkowie 2024

A oto co powiedziała o sobie Magdalena Płończak  FILMIK TUTAJ

Asystent z Jankowa

I partner dożynkowych obrzędów w Kuczkowie – asystent starosty Marcin Mróz z Jankowa. Rzeźnik z wykształcenia – rolnik z pasji, wraz z żoną Honoratą pracuje na 60 – hektarowym gospodarstwie, które jest nastawione na uprawę zbóż, buraków cukrowych, kukurydzy na ziarno i kiszonkę. Mrozowie hodują 60 opasów. Małżonkowie wychowują dwoje dzieci: 17 – letnią Julię i 12 – letniego Artura. Gospodarstwo pan Marcin przejął po rodzicach.

Marcin Mróz – asystent starosty dożynek w Kuczkowie 2024

A oto co powiedział o sobie i dożynkach Marcin Mróz FILMIK TUTAJ

Cała czwórka lubi pracę w gospodarstwie i z tego żyje. Co jest na wsiach coraz rzadsze, bo gospodarstw jest coraz mniej. Zaś dożynki są okazją do integracji społeczności wsi złożonej nie tylko z rolników – podkreśla Arkadiusz Ptak. Tegoroczne  Pleszewskie dożynki miejsko – gminne i parafialne rozpoczną się 25 sierpnia o 14.00 mszą dziękczynną w kościele w Kuczkowie. Po niej obrzędy dożynkowe w parku przy szkole zaprezentuje Zespół Tańca Ludowego „Poligrodzianie”. O 17.00 wystąpi Pleszewska Kapela Biesiadna, pożniwną zabawę taneczną poprowadzi DJ DJW

Ciekawe: Tak w Wielkopolsce rolnicy żniwowali zanim nastał czas kombajnów

Ciekawe: Kuczkowska pani wyniesiona z płonącego kościoła


Info Pleszew - Irena Kuczyńska - logo


© 2022 – Info Pleszew – Irena Kuczyńska