Prosna świętuje

Avatar photoIrena Kuczyńska4 maja 20182min
kajaki-na-Prośnie.jpg

W niedzielę (6 maja) w powiecie pleszewskim obchodzone jest Święto Prosny.

Kiedyś rzeka dzieliła, teraz Prosna łączy gminy powiatu pleszewskiego. Imprezy związane ze spływem odbywają się w dwóch nadprośniańskich gminach – w Choczu i w Gizałkach.

Święto Prosny obchodzone jest od kilku lat. Tym razem sportowo – rekreacyjna impreza wpisuje się w obchody 100 – lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Prosna, która do 1918 roku była granicą pomiędzy państwem niemieckim i imperium rosyjskim, teraz staje się ulubionym miejscem pikników, spływów, zawodów wędkarskich.

W tym roku program Święta Prosny wpisuje się w obchody 100 – lecia odzyskania niepodległości. Będzie spływ, podczas którego kajakarze przepłyną z Rokutowa do Nowej Wsi (gm. Gizałki), gdzie po południu rozpocznie się piknik. W tym linku wspomnienia ze spływu w roku 2016 http://pleszew.naszemiasto.pl/artykul/swieto-prosny-splyw-kajakowy-z-rokutowa-do-nowej-wsi,3723905,artgal,t,id,tm.html

O godzinie 12:00 w Choczu nad Prosną, tam gdzie 100 lat temu był most i granica państw z przejściem granicznym, odbędzie się spotkanie okolicznościowe.

W Choczu odbędzie się też marsz nordick walking „Chocz-cie z nami”. Na godzinę 14:00 na piknik nad Prosną mają dotrzeć z Pleszewa uczestnicy rowerowego rajdu. Święto Prosny to także biegi młodzieży z gminy Gizałki, Turniej Wsi oraz zawody sportowo – pożarnicze.

Źródło: http://www.rc.fm/news/chocz-gizalki-prosna-swietuje.html


Info Pleszew - Irena Kuczyńska - logo


© 2022 – Info Pleszew – Irena Kuczyńska