Przedszkolaki recytowały swoje ulubione wiersze

Avatar photoIrena Kuczyńska3 maja 20246min
438246295_306713359127550_9221527505281915856_n-1280x1169.jpg
Podczas XIX Przeglądu Wierszy dla Dzieci "Ulubione wiersze przedszkolaka" dzieci najchętniej recytowały wiersze klasyków m.in. Juliana Tuwima, Jana Brzechwy, Wandy Chotomskiej, Danuty Wawiłow a nawet Ludwika Jerzego Kerna.

 

Konkurs odbył się w Publicznym Przedszkolu „Miś Uszatek”  a uczestniczyły w nim dzieci, które wygrały eliminacje w swoich przedszkolach. Zostałam przez dyrektorkę Honoratę Dobrowolską zaproszona do komisji konkursowej, w której była też Zuzanna Musielak – Rybak – dyrektorka Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Pleszewie i Adam Staszak – dyrektor Muzeum Regionalnego w Pleszewie.

Zosia Samosia

Recytatorów było 15 w dwóch kategoriach. Dzieci przybyło do „Misia Uszatka” z rodzicami lub ze swoimi nauczycielkami. Niektórzy recytatorzy byli poprzebierani. Wszyscy byli bardzo przejęci. Najmłodsi mieli zaledwie 4 latka. Większość z nich recytowała wiersze, które i ja recytowałam wiele lat temu. Była to „Zosia  Samosia” Juliana Tuwima, którą recytowała 4 – letnia Maja Kosmowska z Publicznego Przedszkola „Słoneczne”  nr 3 – dziewczynka zdobyła II miejsce w kategorii dzieci młodszych.

Żaba

Pierwsze miejsce w grupie maluchów zdobyła Oliwia Kruszewska – Bąbol z Przedszkola Publicznego nr 1 „Bajka” – recytowała „Żabę” Jana Brzechwy. Dziewczynka wystąpiła w przebraniu żaby. I zrobiła wrażenie na komisji. A mi przypomniały się czasy, kiedy czytałam moim dzieciom wierszyki mojego ulubionego poety. Wiersze Brzechwy się nie starzeją. A jeśli chodzi o „Żabę” to usłyszeliśmy wiersz jeszcze dwukrotnie – w wykonaniu Przemysława Lisiaka z „Misia Uszatka” i Michaliny Łuczak z Publicznego Przedszkola w Kowalewie.

 

Tydzień

Wracając do mistrza Brzechwy – dzieci recytowały też inne wiersze tego genialnego poety – Wojtek Łojek z Przedszkola w Marszewie recytował „Kotka”, Nikodem Wojtaszek z Publicznego Przedszkola w Dobrej Nadziei „Kłamczuchę”, Kamila Jerz w Przedszkola w Kuczkowie 'Kaczkę Dziwaczkę”. Tomasz Kujawa z Przedszkola w Kuczkowie za recytację wierszyka „Tydzień”  zdobył III miejsce w grupie dzieci młodszych. Maja Zdunek z PP w Dobrej Nadziei, w tej grupie, zaprezentowała wiersz mistrza Brzechwy „Na wyspach Bergamutach”. I jeszcze Pola Nowak z „Misia Uszatka” recytowała wierszyk Jana Brzechwy „Psie smutki”.

 

Spacer z psem

Usłyszeliśmy podczas przeglądu także wiersze Wandy Chotomskiej, poetki, której wiersze recytowali moi rówieśnicy. Za „Spacer z psem”, tejże autorki, Barbara Kowalczykiewicz z Przedszkola w Marszewie, otrzymała I nagrodę w grupie dzieci starszych. Dziewczynka wystąpiła z rekwizytem – pluszowym pieskiem. Weronika Marciniak z PP w Kowalewie za recytację „Sałatki Tadka” zdobyła III miejsce.

Szybko

Drugie miejsce w grupie starszej komisja przyznała Julii Antczak  z PP „Bajka” w Pleszewie za recytację wiersza Danuty Wawiłow „Szybko”. Usłyszeliśmy też wierszyk Ludwika Jerzego Kerna „Dwa jeże”, który recytowała Zosia Perdek z PP „Słoneczne”. Pola Szwedek z Przedszkola w Rokutowie zaprezentowała wierszyk „Rogal i bułka”, który napisała współczesna poetka Hanna Niewiadomska.

Oswajanie ze sceną

Zawsze się wzruszam, kiedy widzę występujące maluszki. To takie ważne, żeby dzieci mogły przełamywać swoje lęki i występować przed innymi. Żeby mogły ćwiczyć pamięć, dykcję, wymowę. Nawet jeśli nie zawsze otrzymają za to nagrody. Z wdzięcznością myślę o moich nauczycielkach w szkole ale też o moich rodzicach, którzy zachęcali mnie i moje rodzeństwo do występów przed publicznością. W dorosłym życiu oswojenie ze sceną bardzo się przydało.

 

Brawa

Brawa dla dzieci, brawa dla rodziców, którzy trzymali kciuki za swoje dzieciaczki podczas konkursu i dodawali odwagi swoją obecnością. Brawa dla dyrekcji i nauczycielek przedszkola „Miś Uszatek” za zorganizowanie konkursu. Brawa dla tych przedszkoli, które u siebie konkurs zorganizowały i laureatów przysłały na konkurs.

I dzięki za zaproszenie do komisji. To był dobry i inspirujący czas.

 


Info Pleszew - Irena Kuczyńska - logo


© 2022 – Info Pleszew – Irena Kuczyńska