Ptaki powiatu pleszewskiego” to najnowsze wydawnictwo Starostwa Powiatowego w Pleszewie. Książka liczy ponad 300 stron, zawiera opisy i zdjęcia 231 gatunków ptaków, których obecność odnotowano na terenie powiatu pleszewskiego.
Autorów książki jest trzech. Przy czym głównym jest ornitolog i przyrodnik Przemysław Żurawlew, współautorem, dostarczycielem danych – jest Eugeniusz Markiewicz, zaś Ryszard Orzechowski do książki przygotował mapki i tabele.
Z badań przeprowadzanych przez nich wynika, że z 460 gatunków ptaków dotąd odnotowanych w Polsce, 231 występowało w powiecie pleszewskim. 153 gatunki ptaków ostatnio tutaj gniazdowały, pozostałe przelatują, zalatują i zimują.
Zostały podpatrzone, podsłuchane, spisane, a ich rozmieszczenie przedstawiono na kolorowych mapkach. I tak jaskółki i bociany odlatują do Afryki, bo jesienią znikają owady, którymi się żywią.
Odkąd zimy przestały być mroźne i zimne, do Polski, w tym w okolice Pleszewa, przylatują z północnej Rosji i ze Skandynawii gęsi tundrowe i białoczelne. Zimę w Polsce spędzają coraz częściej także żurawie, którym sprzyja uprawa kukurydzy.
Są też ptaki, które już się tu nie gnieżdżą, bo zanikły ich siedliska: m.in. cyranki, rycyki i krwawodzioby.
Autorzy książki, poza swoimi bogatymi danymi, sięgali do wszelkich dostępnych źródeł informacji, w tym do opracowań z okresu zaboru pruskiego. Najstarsze dane pochodzą z roku 1863, gdy ptaki w okolicach Grabu, Czołnochowa i Piekarzewa opisał Aleksander von Homeyer – oficer armii pruskiej, który stacjonował na granicy rosyjsko – pruskiej w czasie powstania styczniowego.
Promocja książki odbyła się w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Pleszew.