Mieszkańcy powiatu wybrali 19 radnych. Jest wśród nich burmistrz, nie ma starosty.
W dziewiętnastoosobowej Radzie Powiatu Pleszewskiego dominują radni z doświadczeniem. Zupełnych nowicjuszy jest czworo: Mirosław Maruszewski z KWW Miłośników Ziemi Pleszewskiej, Krystian Klak z KWW Razem dla Ziemi Pleszewskiej, Sławomir Duszczak oraz Mateusz Bukowski z KWW Prawo i Sprawiedliwość.
Pozostała piętnastka już w samorządach pracowała albo w powiatowym albo w gminnym. Ale zanim przejdę do komentowania, może przypomnę, jakie znane osoby były wśród 140 kandydatów na radnych powiatowych.
Opisałam to krótko przed wyborami w poście: Burmistrz i starosta walczą o mandaty. Można sobie przypomnieć: https://irenakuczynska.pl/starosta-burmistrz-walcza-o-mandaty/
Tymczasem wybory się odbyły. Kandydatów na radnych wystawiło 6 komitetów wyborczych
KWW Polskie Stronnictwo Ludowe zdobyło 5 mandatów
1. Przemysław Kazuś – Pleszew
2. Wojciech Barszczewski – Czermin
3. Wojciech Maniak – Dobrzyca
4. Marek Szewczyk – Dobrzyca
5. Radomir Zdunek – Gołuchów
KWW Prawo i Sprawiedliwość zdobył 5 mandatów
1. Renata Reszel – Pleszew
2. Zbigniew Duszczak – Pleszew
3. Jolanta Pankowiak – Dobrzyca
4. Andrzej Biesiada – Gołuchów
5. Mateusz Bukowski – Pleszew
KWW Miłośnicy Ziemi Pleszewskiej- 4 mandaty
1. Marian Adamek – Pleszew
2. Andrzej Madaliński – Pleszew
3. Leopold Lis – Pleszew
4. Mirosław Maruszewski – Gołuchów
KW W Razem dla Ziemi Pleszewskiej – 3 mandaty
1. Mirosław Kuberka – Pleszew
2. Zbigniew Rodek – Chocz
3.Krystian Klak – Pleszew
KW W Wspólna Przyszłość – 2 mandaty
1. Michał Kaczmarek – Pleszew
2. Piotr Kopczyński – Gizałki
KWW Lewica Razem nie zdobył żadnego mandatu
Radnych nowicjuszy już zaprezentowałam. Teraz czas na doświadczonych radnych. Absolutnym rekordzistą jest Zbigniew Rodek z Chocza, który zdobywa mandaty od początku istnienia odrodzonego powiatu pleszewskiego.
Ale stażem w samorządach, chociaż nie na stanowisku radnego, bije go o 11 lat Marian Adamek – burmistrz Pleszewa przez 21 lat. W tych wyborach zdobył 1600 głosów co było absolutnym rekordem. Ale o liczbie głosów uzyskiwanych przez radnych, napiszę w innym poście komentującym wybory, które właśnie się odbyły.
Pod względem stażu w Radzie Powiatu na jednym z czołowych miejsc jest Mirosław Kuberka – lider Razem dla Ziemi Pleszewskiej – przewodniczący rady dwóch ostatnich kadencji.Długodystansowcem jest też Andrzej Madaliński – w poprzedniej kadencji wiceprzewodniczący Rady Powiatu.
Dla Michała Kaczmarka jest to już trzecia kadencja, w minionej był członkiem Zarządu Powiatu. Do polityki wciągnął go brat Błażej, który już czwartą kadencję jest radnym Rady Miejskiej w Pleszewie.
Wracając do powiatu – dla Radomira Zdunka – brata wójta Gołuchowa Marka Zdunka – także członka Zarządu Powiatu jest to trzecia kadencja. Podobnie jak dla Wojciecha Maniaka i Marka Szewczyka.
Leopold Lis – w latach 2010 – 2014 – był członkiem Rady Miejskiej w Pleszewie, ostatnio radym powiatowym.
Dla Renaty Reszel, Przemysława Kazusia jest to druga z kolei kadencja. Ale są radni, którzy zasiadają w Radzie Powiatu z przerwami.
Np. Piotr Kopczyński, który miał przerwę na czas jednej kadencji, albo Jolanta Pankowiak, która była radną do roku 2014, po czym startowała na burmistrza Dobrzycy, bez sukcesu. I teraz udało jej się zdobyć mandat.
Andrzej Biesiada awansował. Był radnym w gminie Gołuchów, teraz jest radnym w powiecie. I jeszcze jedna ciekawostka na liście zwycięzców. Krystian Klak zdobył mandat radnego startując z ostatniego miejsca na liście Razem dla Ziemi Pleszewskiej.
Jego siostra Katarzyna Trawińska zdobyła mandat z listy PiS w Radzie Miejskiej, a drugi brat Tomasz – także kandydat PiS mandatu do Rady Miejskiej nie zdobył. Krystian zmienił orientację (nie wiem, czy z własnej woli) i wyszło mu to na zdrowie, jeśli posłużyć się przysłowiem.
Jeśli chodzi o przegranych, to nie ma tutaj tak spektakularnych porażek jak w ratuszu, gdzie mandatu radnego nie zdobył Olgierd Wajsnis – przewodniczący Rady Miejskiej czy w Gołuchowie, gdzie został wykoszony przez „młodego wilka” Jan Sobczak – przewodniczący Rady Gminy.
Nie zdobył mandatu Zbigniew Serbiak z Czermina – członek Zarządu Powiatu minionej kadencji. Nie udało się też zostać radnym staroście Maciejowi Wasielewskiemu. Może dlatego, że wrzucono go na listę pleszewską, a mieszka przecież w Dobrzycy i tam jest bardziej znany.
Nie udała się reelekcja Waldemarowi Maciaszkowi, może dlatego, że zabrakło dla niego miejsca na liście PiS, gdzie był 4 lata temu. Teraz przygarnęło go Razem dla Ziemi Pleszewskiej, ale nie zdobył mandatu.
Nie wszedł do Rady Powiatu Tomasz Górczyński – syn Marii Górczyńskiej – radnej kilku kadencji, ostatnio wiceprzewodniczącej Rady Powiatu zawsze z listy Polskiego Stronnictwa Ludowego. Syn startował w barwach Miłośników Pleszewa.
I jeszcze słów kilka o lewicy. Nie zdobył mandatu Henryk Woldański – kiedyś radny powiatowy, członek Zarządu Powiatu, cztery lata temu kandydat na burmistrza Chocza. Także Bogdanowi Skitkowi – przewodniczącemu Rady Powiatu z czasów starosty Edwarda Kubisza, nie udało się powtórzyć sukcesu.
O mandaty radnych powiatowych ubiegało się wielu zacnych i znanych mieszkańców powiatu. Zdobyte przez nich głosy przekładały się na sukces wyborczy liderów. Ale czasem to lider ciągnął za sobą kolejne osoby.
Liczbie głosów, które zdobyli radni w ratuszu i w powiecie, poświęcę kolejny powyborczy komentarz.
Tymczasem będziemy czekać na podział łupów w powiecie, gdzie trzeba wyłonić Zarząd Powiatu i wybrać starostę oraz wicestarostę. Ciekawe, kto z kim stworzy koalicję a kto zostanie w opozycji. Odpowiedź na to pytanie otrzymamy w ciągu najbliższych dni, bo rozmowy już trwają.
Uroczystą sesję Rady Powiatu jeszcze starej kadencji, bo nowa zaczyna się 16 listopada, zaplanowano na 9 listopada. Odbędzie się w auli Liceum Ogólnokształcącego im. St. Staszica. Tak jak pierwsza sesja odrodzonego samorządu powiatowego.