Pleszewski ratusz będzie miał nowy dach i nową elewację

Avatar photoIrena Kuczyńska3 lutego 20237min
60c361bef04b3_osize933x0q70hb01124.jpg
Władze Pleszewa przygotowują się do kolejnego etapu modernizacji ratusza. Będzie to wymiana dachu, który kochają gołębie, oraz elewacji. Ma być przywrócony kolor sprzed 1939 roku. 
W tegorocznym budżecie MiG Pleszew zabezpieczono 172 000 zł na stworzenie projektu i dokumentacji. Ratusz ma być piękny.
Nowy ratusz po pożarze

Ratusz, który mamy na Rynku, został zbudowany w 1835 roku po wielkim pożarze miasta w 1806 roku, kiedy to ogień pochłonął 2/3 śródmieścia w tym ratusz oraz kościół Ścięcia św. Jana Chrzciciela.

Czytaj: Wielki pożar Pleszewa w nocy z 9 na 10 czerwca 1806 roku

Ratusz – Rzut parteru
W stylu klasycystycznym

Ratusz wg kosztorysu Schradela, pod nadzorem Sadowicza i Krzyżankiewicza. odbudowano w stylu klasycystycznym. Budynek jest trzykondygnacyjny, dwutraktowy, z podłużnym środkowym korytarzem, nakryty dachem naczółkowym, z pierwotną fasadą od południa, urozmaiconą środkowym pseudoryzalitem z trójkątnym tympanonem. Ma 12 metrów wysokości i powierzchnię ponad 1000 metrów kwadratowych.

Zarząd, policja, bank, sąd

Kiedyś ratusz był budynkiem bardziej wielofunkcyjnym niż dziś. Miały tu siedzibę władze miasta, od początku  częściowo na I i II piętrze mieścił się sąd, a w latach 70. XIX w. na parterze był areszt i siedziba policji z osobnym wejściem od zachodu. W 1912 roku, w ratuszu oprócz zarządu miasta mieściła  się  siedziba  policji, kasy miejskiej, filii banku i sądu okręgowego. Na poddaszu mieszkał woźny.

Aneks, schody, jatki
Ratusz na początku XX wieku

Na początku XX wieku przebudowano schody wewnętrzne i wzniesiono piętrowy, neoklasycystyczny aneks wschodni. W 1919 roku, za rządów pierwszego burmistrza po odzyskaniu niepodległości Stefana Karczewskiego, zostały wyburzone jatki, czyli domki ze sklepikami.

Policja, podatki, sąd

W okresie II Rzeczpospolitej mieściły się w ratuszu  nie tylko biura Magistratu, ale także Miejskiego Urzędu Policyjnego i Meldunkowego, Urzędu Podatkowego, Urzędu Stanu Cywilnego, Głównej Kasy Miejskiej i Miejskiej Kasy Oszczędności oraz Sądu Powiatowego.

Ratusz z wejściem i jatkami
Piwnice na opał

W czasie okupacji przybudowano ratuszowi  podpiwniczenie od strony południowej, gdzie były składy opału. Teraz na nich rosną rododendrony. Po remoncie mają one zniknąć.

Ratusz w czasie okupacji

W rejestrze zabytków

Po 1945 roku zlikwidowano wejście od strony zachodniej.  W 1968  ratusz znalazł się w rejestrze zabytków. W latach 80. z okazji 700 – lecia Pleszewa, ratusz otrzymał nową elewację.

Lata 60. XX wieku
Modernizacja wnętrz

W 2004 roku wyremontowano wnętrza ratuszowe, powiększono salę sesyjną. W  2016 roku pobudowano nowe toalety oraz windę dla osób z niepełnosprawnościami.

Budowa windy i toalet

Czytaj: Winda w ratuszu

W 2020 roku przebudowano wejście do ratusza gdzie stworzono nowe Biuro Obsługi Interesanta. W roku 2021 została zmodernizowana salę ślubów.

Nowe wejście

Czytaj: Nowym wejściem do starego ratusza

Dach i elewacja

Teraz czas na wymianę dachu, który uwielbiają gołębie i na nową elewację. Boniowania pozostaną ale zmieni się kolor ratusza, zostanie przywrócony ten, który był przed wojną – mówił  Andrzej Jędruszek zastępca burmistrza MiG Pleszew.

Projekt i dokumentacja

Koszty remontów trudno oszacować, bo nie wiadomo w jakim stanie jest drewno dachu, czy też nie trzeba będzie go wymienić. Problemem może też być boniowanie. Mogą pojawić się problemy z odkuwaniem tynków na ratuszu. Na razie przygotowywany jest projekt i dokumentacja.

Czytaj też: Historyczny spacer po pleszewskim Rynku

***

Pierwsza wzmianka o ratuszu w Pleszewie  pochodzi z roku 1501 ale wiele wskazuje na to, że istniał on już wcześniej. Od roku 1495 nie wymienia się już miejsca posiedzeń rady, zatem musiały się one odbywać w tym samym miejscu – czytamy w książce autorstwa Adama kozaka „Pleszew w późnym średniowieczu i u progu epoki nowożytnej”.

Foto czołowe Szymon Furmankiewicz


Info Pleszew - Irena Kuczyńska - logo


© 2022 – Info Pleszew – Irena Kuczyńska