Pleszewski ratusz będzie miał nowy dach i nową elewację

Irena Kuczyńska3 lutego 20237min
Władze Pleszewa przygotowują się do kolejnego etapu modernizacji ratusza. Będzie to wymiana dachu, który kochają gołębie, oraz elewacji. Ma być przywrócony kolor sprzed 1939 roku. 
60c361bef04b3_osize933x0q70hb01124.jpg
W tegorocznym budżecie MiG Pleszew zabezpieczono 172 000 zł na stworzenie projektu i dokumentacji. Ratusz ma być piękny.
Nowy ratusz po pożarze

Ratusz, który mamy na Rynku, został zbudowany w 1835 roku po wielkim pożarze miasta w 1806 roku, kiedy to ogień pochłonął 2/3 śródmieścia w tym ratusz oraz kościół Ścięcia św. Jana Chrzciciela.

Czytaj: Wielki pożar Pleszewa w nocy z 9 na 10 czerwca 1806 roku

Ratusz – Rzut parteru
W stylu klasycystycznym

Ratusz wg kosztorysu Schradela, pod nadzorem Sadowicza i Krzyżankiewicza. odbudowano w stylu klasycystycznym. Budynek jest trzykondygnacyjny, dwutraktowy, z podłużnym środkowym korytarzem, nakryty dachem naczółkowym, z pierwotną fasadą od południa, urozmaiconą środkowym pseudoryzalitem z trójkątnym tympanonem. Ma 12 metrów wysokości i powierzchnię ponad 1000 metrów kwadratowych.

Zarząd, policja, bank, sąd

Kiedyś ratusz był budynkiem bardziej wielofunkcyjnym niż dziś. Miały tu siedzibę władze miasta, od początku  częściowo na I i II piętrze mieścił się sąd, a w latach 70. XIX w. na parterze był areszt i siedziba policji z osobnym wejściem od zachodu. W 1912 roku, w ratuszu oprócz zarządu miasta mieściła  się  siedziba  policji, kasy miejskiej, filii banku i sądu okręgowego. Na poddaszu mieszkał woźny.

Aneks, schody, jatki
Ratusz na początku XX wieku

Na początku XX wieku przebudowano schody wewnętrzne i wzniesiono piętrowy, neoklasycystyczny aneks wschodni. W 1919 roku, za rządów pierwszego burmistrza po odzyskaniu niepodległości Stefana Karczewskiego, zostały wyburzone jatki, czyli domki ze sklepikami.

Policja, podatki, sąd

W okresie II Rzeczpospolitej mieściły się w ratuszu  nie tylko biura Magistratu, ale także Miejskiego Urzędu Policyjnego i Meldunkowego, Urzędu Podatkowego, Urzędu Stanu Cywilnego, Głównej Kasy Miejskiej i Miejskiej Kasy Oszczędności oraz Sądu Powiatowego.

Ratusz z wejściem i jatkami
Piwnice na opał

W czasie okupacji przybudowano ratuszowi  podpiwniczenie od strony południowej, gdzie były składy opału. Teraz na nich rosną rododendrony. Po remoncie mają one zniknąć.

Ratusz w czasie okupacji

W rejestrze zabytków

Po 1945 roku zlikwidowano wejście od strony zachodniej.  W 1968  ratusz znalazł się w rejestrze zabytków. W latach 80. z okazji 700 – lecia Pleszewa, ratusz otrzymał nową elewację.

Lata 60. XX wieku
Modernizacja wnętrz

W 2004 roku wyremontowano wnętrza ratuszowe, powiększono salę sesyjną. W  2016 roku pobudowano nowe toalety oraz windę dla osób z niepełnosprawnościami.

Budowa windy i toalet

Czytaj: Winda w ratuszu

W 2020 roku przebudowano wejście do ratusza gdzie stworzono nowe Biuro Obsługi Interesanta. W roku 2021 została zmodernizowana salę ślubów.

Nowe wejście

Czytaj: Nowym wejściem do starego ratusza

Dach i elewacja

Teraz czas na wymianę dachu, który uwielbiają gołębie i na nową elewację. Boniowania pozostaną ale zmieni się kolor ratusza, zostanie przywrócony ten, który był przed wojną – mówił  Andrzej Jędruszek zastępca burmistrza MiG Pleszew.

Projekt i dokumentacja

Koszty remontów trudno oszacować, bo nie wiadomo w jakim stanie jest drewno dachu, czy też nie trzeba będzie go wymienić. Problemem może też być boniowanie. Mogą pojawić się problemy z odkuwaniem tynków na ratuszu. Na razie przygotowywany jest projekt i dokumentacja.

Czytaj też: Historyczny spacer po pleszewskim Rynku

***

Pierwsza wzmianka o ratuszu w Pleszewie  pochodzi z roku 1501 ale wiele wskazuje na to, że istniał on już wcześniej. Od roku 1495 nie wymienia się już miejsca posiedzeń rady, zatem musiały się one odbywać w tym samym miejscu – czytamy w książce autorstwa Adama kozaka “Pleszew w późnym średniowieczu i u progu epoki nowożytnej”.

Foto czołowe Szymon Furmankiewicz