Rehabilitacja pocovidowa w pleszewskim szpitalu

Irena Kuczyńska5 maja 20213min
szpital4-czolo.jpg

Pleszewski szpital  przystąpił do programu dotyczącego kompleksowej   rehabilitacji  pacjentów, którzy przeszli Covid-19. Do dyspozycji ozdrowieńców  przygotowano 10 miejsc na oddziale Rehabilitacji Ogólnoustrojowej z pododdziałem Rehabilitacji Neurologicznej. Leczenie refunduje Narodowy Fundusz Zdrowia.

Pleszewskie Centrum Medyczne jest jedną z 18 placówek w Wielkopolsce, które zaczęły przyjmować  na oddział rehabilitacyjny pacjentów po przebyciu Sars Cov -2. O tym, czy ozdrowieniec powinien zostać poddany specjalistycznej terapii, decyduje lekarz na podstawie wyników badań. Pod uwagę  brany jest m.in. RTG klatki piersiowej z opisem wykonanym po zakończeniu leczenia ostrej fazy choroby, aktualne wyniki badań krwi i EKG .

Bezpłatna rehabilitacja może  trwać  od dwóch do sześciu tygodni. Z rehabilitacji na oddziale skorzystać może ozdrowieniec, z ciężkimi  powikłaniami po chorobie. Pacjenci,  którzy mogą samodzielnie się poruszać, i COVID nie wyrządził w ich organizmach bardzo poważnych szkód, będą mogli korzystać z rehabilitacji ambulatoryjnej.

Plan rehabilitacji pocovidowej zakłada m.in. kinezyterapię ze szczególnym uwzględnieniem treningu wytrzymałościowego, ćwiczenia oddechowe, ćwiczenia efektywnego kaszlu, ćwiczenia ogólnousprawniające, opukiwanie i oklepywanie klatki piersiowej, drenaże ułożeniowe czy  inhalacje.

Ozdrowieńcy mogą korzystać z kompleksowej rehabilitacji przez rok od zakończenia leczenia związanego z przebytym koronawirusem. Jednocześnie na oddział  przyjmowani są pacjenci, którzy muszą być poddawani rehabilitacji  ogólnoustrojowej,  neurologicznej i kardiologicznej – wyjaśnia Błażej Górczyński, prezes PCM.

Dodaje, że  część miejsc na oddziale rehabilitacyjnym jest wyłączona z powodu utworzenia w PCM oddziałów covidowych,  zatem pełna dostępność do łóżek rehabilitacyjnych nastąpi po likwidacji łóżek przeznaczonych na leczenie pacjentów chorych na Covid – 19.