Remont kina “Hel”

Irena Kuczyńska6 marca 20183min
Kino-Hel-w-Pleszewie-1.jpg

Pleszewskie kino “Hel” doczeka się w tym roku modernizacji.

Koszt remontu kina  sięgnie 500 000 złotych, z czego 200 000 złotych pochodzi z Budżetu Obywatelskiego. 300 000 złotych to dotacja z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Kino "Hel" foto Stanisław Kałka

W ramach Budżetu Obywatelskiego sala kina będzie wymalowana, zamontowane będą nowe tkaniny ścienne, nowe będzie oświetlenie zarówno sceny jak i widowni. I co najważniejsze dla widzów, nowy ma być ekran.

Projekt przewiduje odnowienie projektorni, klatki schodowej, która do niej prowadzi, a także zakup i instalację systemu do internetowej sprzedaży biletów.

Dyrekcja Domu Kultury, której podlega kino, złożyła wniosek do MKiDN o 300 000 zł dotacji na remont dachu na kinie, nowe rynny, odnowienie elewacji, ocieplenie ściany za ekranem, wymianę drzwi i okien. Zakres modernizacji kina zależeć będzie od tego czy minister przyzna dotację.

Pleszewianie kochają swoje kino. W 2017 roku wyświetlono 103 filmy. W 561 seansach uczestniczyło ponad 23 000 widzów. W sali kina odbywają się też koncerty, akademie, konkursy, przeglądy i spektakle.

Źródło:https://www.rc.fm/news/pleszew-remont-kina.html

Bardzo ciekawa jest historia budynku, w którym mieści się kino “Hel” i w drugiej części Zespół Szkół Usługowo – Gospodarczych. Kiedyś – za czasów pruskich – był tu hotel z luksusową restauracją, potem Bursa Bractwa Kurkowego. To jest temat na kolejny ciekawy post z historii miasta Pleszewa.