Remont kolegiaty na ostatniej prostej

Irena Kuczyńska5 marca 20203min0
Z-lotu-ptaka-kolegiata-w-Choczu.jpg

140 000 złotych otrzymało z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Stowarzyszenie „Ratujemy naszą kolegiatę” z Chocza na ostatni etap remontu XVII – wiecznej świątyni.

Jesteśmy szczęśliwcami, bo nasz wniosek znalazł się wśród 20 procent rozpatrzono pozytywnie – powiedział radiu Centrum proboszcz parafii św. Andrzeja w Choczu ojciec Medard Hajdus.
 Na zdjęciu powyżej foto kolegiaty i pałacu z lotu ptaka  z profilu ojca Medarda Marka Hajdusa
Choczanie są bardzo przywiązani, do swojej kolegiaty, która przypomina im o czasach świetności miasteczka. W chockiej kolegiacie, do której przylega pałac infułatów, należący teraz do biskupa kaliskiego, spoczywa serce ostatniego kardynała Rzeczpospolitej Obojga Narodów Jana Aleksandra Lipskiego herbu Grabie, kawalera Orderu Orła Orła Białego, którego pochowano w 1746 roku w katedrze na Wawelu.
Kiedy w 2012 roku okazało się, że położona w zakolu Prosny kolegiata jest zagrożona, bo podmakają fundamenty, Choczanie powołali Stowarzyszenie „Ratujemy naszą kolegiatę”, opodatkowali się, zaczęli szukać pieniędzy w ministerstwie i powoli remontować świątynię.
Więcej TUTAJ
Niżej zdjęcia kolegiaty sprzed remontu Teraz otrzymali kolejne pieniądze z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jest to 140 000 zł, do których parafia dołoży 160 000 zł. Wystarczy to remont sklepień pozornych nad nawą główną i nad nawą boczną kościoła. Pozostanie malowanie ścian, które można przeprowadzać stopniowo i prace wykończeniowe – powiedział radiu Centrum ojciec Medard, wdzięczny Opatrzności i ludziom za to, że ratowanie chockiej kolegiaty zbliża się do końca.

Historię remontu kolegiaty, zamkniętej przez Nadzór Budowlany w 2011 roku, wraz z linkami do wielu artykułów znajdziecie TUTAJ

Skomentuj na Facebooku

Skomentuj na Facebooku