Remonty w zabytkowych koszarach

Avatar photoIrena Kuczyńska27 lutego 20214min
Czolo-1.jpg

W Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Pleszewie ukończono remonty zabytkowego budynku, w którym mieści się stołówka. Odnowiono też pokoje, w internacie, gdzie mieszkają podopieczni Centrum. Uczniowie szkoły branżowej i starszych klas szkoły podstawowej odbywają w Centrum praktyki zawodowe.

Od 27 lat, w koszarach opuszczonych przez 20 Pułk Artylerii Przeciwpancernej, funkcjonuje Centrum Kształcenia i Wychowania OHP. Stopniowo, pod okiem konserwatora zabytków, modernizuje i przystosowuje się do potrzeb uczniów, budynki które służyły żołnierzom a niektóre pamiętają jeszcze czasy zaboru pruskiego. Tak jak stołówka, której metryka sięga roku 1913. Jadali tam żołnierze, teraz służy ona podopiecznym Centrum. Lifting budynku zaczął się od wymiany dachu, potem odnowiono elewację.

Jeśli chodzi o wnętrze, trzeba było ze ścian w stołówce, kuchni i korytarzu zedrzeć grubą warstwę olejnej farby i pomalować ściany na nowo. Wymieniono też posadzki, wyremontowano sanitariaty i częściowo instalację hydrauliczną – wymienia dyrektor CKiW OHP Krystian Piasecki. Ale nie tylko jadalnia i stołówka.

W ostatnim czasie przeprowadzono remont w budynku internatu. Odmalowano i na nowo umeblowano sypialnie. Mieszkańcy każdego pokoju mają do dyspozycji swoją łazienkę.

Aktualnie w Centrum uczniowie szkoły branżowej i podstawowej odbywają praktyki w zawodzie stolarza, kucharza, cukiernika, krawca, fryzjera. Oczywiście w reżimie sanitarnym. Raczej kontaktu z osobami spoza Centrum nie mają – uważa dyrektor Piasecki. Pozostałych przedmiotów młodzież uczy się w systemie on-line.

Czytaj też:Wspomnienia o ludziach 20 pułku artylerii przeciwpancernej


Info Pleszew - Irena Kuczyńska - logo


© 2022 – Info Pleszew – Irena Kuczyńska