Rok z koronawirusem, bez Pleszewianina Roku

Irena Kuczyńska6 stycznia 20214min0
Maseczki-czolo.jpg

Rok 2020 przejdzie do historii miasta Pleszewa jako czas życia w cieniu pandemii, w izolacji, w dystansie, w maseczkach, ale też budowy pierwszego w mieście ronda, ścieżek rowerowych w centrum miasta, koncertu fortepianowego na torowisku, przebudowy ulic z wykopaliskami w tle i rekreacyjnymi kursami kolejki wąskotorowej wagonikami bez okien.

Mimo wielu trudności związanych z obostrzeniami i restrykcjami epidemiologicznymi, zaplanowane na 2020 rok inwestycje, udało się zrealizować.

Najważniejsza była budowa ronda na zbiegu ulic Słowackiego, Bogusza i Targowej, która w ramach tej inwestycji, została zbudowana prawie od nowa. Zaś nazwa Rondo 2020 Roku będzie upamiętniać rok ów, kiedy nawet robotnicy drogowi byli zamaskowani.

W roku 2020 powstały pierwsze w centrum Pleszewa ścieżki rowerowe, wykonane w ul. Ogrodowej przy okazji modernizacji sieci kanalizacyjnej.

Podczas prac w ulicy Sienkiewicza wyjrzała spod ziemi historia Pleszewa, odsłaniając fundamenty zabudowań sprzed wielkiego pożaru miasta w 1806 roku.

W roku 2020 wykonali pleszewianie ogromny skok cywilizacyjny, przenosząc wiele dziedzin życia do internetu. Chodzi o koncerty w sieci organizowane przez Zajezdnię Kultury, wykłady transmitowane przez bibliotekę, msze św. transmitowane przez Facebooka przez parafie w powiecie pleszewskim, zdalną pracę uczniów i nauczycieli, urzędników i nie tylko.

W pamięci pleszewian na pewno pozostanie koncert pianistki dr Marii Rutkowskiej na torowisku a także przewozy oświetloną kolejką wąskotorową, bez okien, najpierw w wakacyjne niedziele a ostatnio w przedświąteczny weekend roku  2020.

Tylko Pleszewianina Roku 2020 nie będzie. I Biznesmena Roku 2020 i Rolnika/Ogrodnika 2020 Roku też nie będzie.  Rzemieślnika Roku 2020 też nie będzie. Bohaterów 2020 roku trzeba chyba szukać gdzie indziej.

 

Tylko Pleszewianina Roku 2020 nie będzie.

Skomentuj na Facebooku

Skomentuj na Facebooku