Rotmistrz Pilecki w Dobrzycy

Avatar photoIrena Kuczyńska12 maja 20182min
Rotmistrz-Pilecki1.jpeg

W niedzielę 13 maja w Dobrzycy odbędą się uroczystości upamiętniające rotmistrza Witolda Pileckiego w 116 rocznicę jego urodzin i 70 rocznicę śmierci. O godzinie 11.00 w kościele św. Tekli zostanie odprawiona msza św. w intencji jego beatyfikacji.

Rotmistrz Witold Pilecki herbu Leliwa przyszedł na świat w 1901 roku, był rotmistrzem kawalerii Wojska Polskiego, współtwórcą Tajnej Armii Polskiej, żołnierzem armii Krajowej, więźniem i organizatorem ruchu oporu w KL Auschwitz, autorem raportów o Holocauście zwanych „Raportami Pileckiego”.

Po wojnie rotmistrz Witold Pilecki został przez władze komunistyczne Polski Ludowej skazany na karę śmierci i w 1948 roku stracony. Pośmiertnie w 2006 roku otrzymał Order Orła Białego a w 2013 został awansowany do stopnia pułkownika.

Uroczystości w Dobrzycy mają przywrócić pamięć o dzielnym Polaku. Więcej o jego życiu opowiedzą o 14.30 w kościele poewangelickim Tadeusz Płużański i Piotr Dmitrowicz.

O godzinie 15.15 uczestnicy uroczystości zostaną poczęstowani urodzinowym tortem. Po agapie wieczór poezji w wykonaniu warszawskich poetów.

Na uroczystości zaprasza parafia św. Tekli w Dobrzycy, Muzeum Ziemiaństwa oraz Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Kopernika.

Źródło: http://www.rc.fm/news/pleszew-pilecki-w-dobrzycy.html


Info Pleszew - Irena Kuczyńska - logo


© 2022 – Info Pleszew – Irena Kuczyńska