Rozmowa z ks. Darkiem Brylakiem o pomysłach na Dom Parafialny

Avatar photoIrena Kuczyńska22 stycznia 20242min
100 lat temu oddano do użytku Dom Parafialny w Pleszewie. Budynek od kilku lat stoi pusty. Co niepokoi pleszewian, którzy mają wiele wspomnień z nim związanych.  Jakie plany na wykorzystanie całej nieruchomości ma  nowy proboszcz fary ks. Darek Brylak?
Materiał wideo znajduje się pod tekstem

Dom Parafialny im. ks. Piotra Skargi w  Pleszewie to dzieło parafian i proboszcza ks. Kazimierza Niesiołowskiego. Jest tu sala widowiskowa ze sceną, kulisami, garderobami dla aktorów, balkonem. Są sale duże i małe, przeznaczone przez projektantów jako siedziby organizacji, stowarzyszeń, są salki katechetyczne, toalety, garderoba. Swoją rolę spełniał dom do 1939 roku.

Po wojnie jeszcze były tu przedstawienia, zabawy, wieczorki. Potem duża sala była magazynem mebli. w mniejszych odbywała się katechizacja i lekcje religii, zanim przeniosły się  do szkół. Po 1990 roku obiekt na jakiś czas odżył – odbywały się tu Zjazdy Absolwentów pleszewskiego liceum, zabawy, wieczorki, spotkania, konferencje, koncerty a nawet Gale Człowieka Roku Ziemi Pleszewskiej, akcje zbiorki krwi. .

Odkąd miasto pobudowało Zajezdnię Kultury i Halę Sportową przy ul. Krzywoustego, imprezy tam się przeniosły. W Ogródku Jordanowskim, który wchodzi w skład nieruchomości, jest Plac Zabaw, który częściowo wyposażył UMiG Pleszew.

Gołym okiem widać, że budynek podupada. Kiedy w parafii Ścięcia św. Jana Chrzciciela pojawił się nowy proboszcz, to do niego kierowane są pytania, co dalej z parafialką?

O tym ale też o innych inwestycjach parafialnych rozmawiam z ks. Darkiem Brylakiem

Czytaj też: Ks. Kazimierz Niesiołowski – proboszcz, społecznik i polityk z Pleszewa

Obejrzyj film, wciśnij ikonę „play” na odtwarzaczu poniżej

Więcej rozmów Ireny TUTAJ


Info Pleszew - Irena Kuczyńska - logo


© 2022 – Info Pleszew – Irena Kuczyńska