Rynek na nowo

Avatar photoIrena Kuczyńska9 stycznia 20183min
Czolo.jpg

Dobrzyczanie wybrali  projekt rewitalizacji Rynku.

Wybrali go mieszkańcy Dobrzycy, spośród kilkudziesięciu projektów, wykonanych  przez studentów Politechniki Poznańskiej.

Plan odbudowy miasta, po wielkim pożarze, który wybuchł w październiku 1777 roku i strawił ratusz, plebanię, kościół, szkołę, 60 domów i 39 stodół, wytyczył ówczesny właściciel gen. Augustyn Gorzeński, https://irenakuczynska.pl/wlasciciel-dobrzycy-wspoltworzyl-konstytucje-3-maja-1791/, któremu miasteczko zawdzięcza też zespół pałacowo – parkowy.https://irenakuczynska.pl/angielski-ogrod-dobrzycy-podobny-krolewskich-lazienek-warszawie/

To generał Gorzeński  odbudował kościół św. Tekli, „wytknął rynek i nowe ulice, a pod stodoły, drewniane i łatwopalne, dał miejsce z dala od centrum” – pisze ks. Stanisław Śniatała w historii miasteczka, stworzonej na bazie starych dokumentów, które spłonęły w czasie okupacji.

Rynek z ratuszem z 1865 roku - rysunek odtworzony ze zdjęcia przez proboszcza dobrzyckiego Stanisława Śniatałę  w roku 1926. Ze zbiorów prywatnych

240 lat po wytyczeniu Rynku, nie ma na środku placu ratusza, jest skwer z obeliskiem Stanisława Mikołajczyka, przystanek autobusowy. Przebiega przez niego droga powiatowa.

Rynek w roku 2017

Wybrany przez Dobrzyczan projekt rewitalizacji zakłada pozostawienie dużego placu, otoczonego drzewami, którego nie przecina droga. Terminu rewitalizacji na razie nie określono.

Wizualizacja projektu rewitalizacji Rynku, który wybrali mieszkańcy Dobrzycy

Rynek w Dobrzycy w czasach zaboru pruskiego

Rysunek ze zbiorów Towarzystwa Miłośników Ziemi Dobrzyckiej

Źródło:http://www.rc.fm/news/pleszew-rynek-na-nowo.html


Info Pleszew - Irena Kuczyńska - logo


© 2022 – Info Pleszew – Irena Kuczyńska