![14-1-1280x1052.jpeg](https://irenakuczynska.pl/wp-content/uploads/2025/02/14-1-1280x1052.jpeg)
Jak informuje Piotr Janiak – dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Pleszewie, jest to jedna z większych kwot w województwie wielkopolskim. Porównywalną kwotę otrzymał Ostrów Wielkopolski, większe jedynie Kalisz i Poznań. Wszystkie trzy powiaty są o wiele większe od pleszewskiego.
Szkolenia, studia, egzaminy
Warto wiedzieć, że w ciągu 10 lat funkcjonowania Krajowego Funduszu Szkoleniowego, Powiatowy Urząd Pracy w Pleszewie pozyskał na tę formę wsparcia 13 500 000 zł, zrealizował ponad 1200 umów. Ze szkoleń, studiów podyplomowych i egzaminów skorzystało ponad 5 000 pracowników i pracodawców. W tym roku może to być co najmniej 1 500 osób.
Zawody deficytowe
Aby starać się o wsparcie finansowe z Krajowego Funduszu Szkoleniowego pracodawca musi spełnić kilka warunków. Jednym z nich jest kształcenie pracowników w zawodach określonych w danym powiecie czy województwie jako deficytowe. W przypadku powiatu pleszewskiego jest to m.in. cieśla i stolarz budowlany, elektryk, opiekun osoby starszej i niepełnosprawnej ale też nauczyciel przedszkola, ratownik medyczny, lekarz, psycholog.
![](https://irenakuczynska.pl/wp-content/uploads/2025/02/14-1-1280x1052.jpeg)
Barometr zawodów deficytowych TUTAJ
Dialog i dobrostan
Wsparcie z KFS ma poprawić zarządzanie i komunikację w firmie w oparciu o zasady przeciwdziałania dyskryminacji i mobbingowi, rozwój dialogu społecznego, partycypację pracowniczą i wspierania integracji w miejscu pracy. Ma promować i wspierać zdrowie psychiczne i tworzenie przyjaznych środowisk pracy poprzez m.in. szkolenia z zakresu zarządzania wiekiem, radzenia sobie ze stresem, pozytywnej psychologii, dobrostanu psychicznego oraz budowania zdrowej i różnorodnej kultury organizacyjnej – wylicza Piotr Janiak.
![](https://irenakuczynska.pl/wp-content/uploads/2025/02/7-1-1280x1007.jpg)
Umiejętności cyfrowe
Na dotacje mogą liczyć firmy wspierające cudzoziemców, w szczególności w zakresie zdobywania wiedzy na temat polskiego prawa pracy i integracji na rynku pracy. Wspierany będzie rozwój umiejętności i kwalifikacji niezbędnych w sektorze usług zdrowotnych i opiekuńczych, rozwój umiejętności cyfrowych oraz umiejętności związanych z transformacją energetyczną.
Nabór i konsultacje
10 lutego w Powiatowym Urzędzie Pracy rozpocznie się nabór wniosków na pozyskanie dotacji. Do 14 lutego można korzystać z punktu konsultacyjnego w PUP w zakresie zasad naboru czy spełniania priorytetów – informuje dyrektor PUP w Pleszewie Piotr Janiak.