Ślady kardynała Stefana Wyszyńskiego w powiecie pleszewskim

Avatar photoIrena Kuczyńska8 września 202110min
tursko-1czolo.jpg
W niedzielę 12 września 2021 roku odbędzie się beatyfikacja kardynała Stefana Wyszyńskiego - Prymasa Polski w latach 1948 - 1981. Jako arcybiskup - metropolita gnieźnieński i warszawski bywał na ziemi pleszewskiej.

Stefan Wyszyński (1901 – 1981) był Prymasem Polski od 1948 roku do końca życia czyli 28 maja 1981 roku. W latach 1946 – 1948 był arcybiskupem metropolitą gnieźnieńskim i warszawskim, w latach 1948 – 1981 był Prymasem Polski – następcą kardynała Augusta Hlonda.   W 1953 roku otrzymał godność kardynała.

Kardynał Stefan Wyszyński przeszedł do historii jako Prymas Tysiąclecia, był kaznodzieją, publicystą, inwigilowanym przez służby bezpieczeństwa Polski Ludowej, umieszczony w miejscu odosobnienia przez komunistyczne władze PRL.

W czasie uwięzienia  od 25 września 1953 roku do 28 października 1956 roku ( w Rywałdzie, Stoczku koło Lidzbarka Warmińskiego, Prudniku na Śląsku Opolskim i Komańczy w Bieszczadach) pracował nad Wielką Nowenną Narodu Polskiego.

Pisał  też dzienniki –  „Zapiski więzienne Prymasa”, które w stanie wojennym w 1982 roku zostały wydane przez Editions du Dialogue w Paryżu i nielegalnie kolportowane do Polski. W Pleszewie też je mieliśmy i czytaliśmy.

Pośmiertnie Stefan Wyszyński został odznaczony Orderem Orła Białego. Proces beatyfikacyjny Prymasa Tysiąclecia rozpoczął się już w 1989 roku. W październiku 2019 papież Franciszek upoważnił Kongregację Spraw Kanonizacyjnych do ogłoszenia dekretu o cudzie.

Biografię Kardynała Stefana Wyszyńskiego można przeczytać TUTAJ

Beatyfikacja kardynała Stefana Wyszyńskiego miała się odbyć już w maju ubiegłego roku. Pandemia koronawirusa spowodowała, że uroczystość musiała zostać odwołana.

Od tego czasu trwało oczekiwanie na wyznaczenie nowego terminu. Prócz tego pojawiły się informacje o możliwej wspólnej beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia i s. Marii Róży Czackiej – czytamy na oficjalnej stronie poświęconej organizacji uroczystości.

Wiosną tego roku  kard. Kazimierz Nycz poinformował, że zgodnie z decyzją papieża Franciszka, uroczystość beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego oraz s. Róży Marii Czackiej, odbędzie się 12 września bieżącego roku w Warszawie, o godzinie 12.00.

Podczas uroczystości Ojca Świętego będzie reprezentował kard. Marcello Semeraro, prefekt Kongregacji do Spraw Kanonizacyjnych, Legat Papieski. Liturgię będzie koncelebrowało 600 księży, 80 biskupów z Polski i 45 biskupów z zagranicy.

Jako metropolita gnieźnieński Stefan kardynał Wyszyński  nawiedzał parafie archidiecezji gnieźnieńskiej, do której do 1992 roku (wtedy utworzono diecezję kaliską) należał Pleszew.

Przed beatyfikacją Stefana Wyszyńskiego postanowiłam poszukać jego śladów na terenie powiatu pleszewskiego. Okazuje się, że kardynał koronował papieskimi koronami 3 wizerunki Matki Boskiej w 3 sanktuariach: w Żegocinie, w Tursku i w Lutyni.

5 września 1965 roku odbyła się koronacja obrazu Matki Bożej Łaskawej w Żegocinie.

Obraz Matki Boskiej Łaskawej w Żegocinie

5 września  1965 roku – za proboszcza ks. prałata Czesława Wojciechowskiego, odbyła się w Żegocinie wielka uroczystość. Na koronację obrazu  papieskimi koronami przybyło do tutejszego Sanktuarium około 35 000 wiernych „pieszo, autobusami, rowerami, motorami, furmankami”.

Przyjechało  200 księży w tym prymas Polski ks. kardynał Stefan Wyszyński, który korony papieskie Matce Boskiej i Dzieciątku  nałożył. Z Poznania przyjechał metropolita poznański ks. abp Antoni Baraniak, biskup pomocniczy Archidiecezji Poznańskiej ks. Franciszek Jedwabski. Archidiecezję Gnieźnieńską reprezentował bp Jan Czerniak i bp Jan Zaremba.

Były to czasy Władysława Gomułki, wzmożonej walki z Kościołem, krzewienia kultury świeckiej, dlatego – jak wspomina w swojej książce Magdalena Kłakulak – Milicja Obywatelska karała uczestników uroczystości mandatami a ośmiodniowym aresztem motocyklistów, którzy wyjechali po księdza prymasa i go poprowadzili ku Żegocinowi.

Urzędników – członków Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej, którzy przyczynili się do uświetnienia uroczystości kościelnej,wyrzucono z partii.

Ale Żegocin pokazał swoje przywiązanie do Matki Bożej. W czasach, kiedy w sklepach były wyłącznie towary reglamentowane z rozdzielnika, ludzie zdobyli materiały na wielki  ołtarz z krzyżem 32 – metrowej wysokości. Jedno ramię miało prawie 10 metrów.

Odpust w Żegocinie odbywa się 3 razy w roku. Na odsłonięcie i na zasłonięcie obrazu jest śpiewana stara pieśń, która zaczyna się od słów:

Najświętsza Panno w Żegockim Obrazie
Ratuj nas, ratuj w niebezpiecznym razie
W Tobie nadzieję wszyscy pokładamy
Wspomóż nas Matko, gdy już zginąć mamy

Matko przeczysta, Matko miłościwa
Ludowi twemu, racz być litościwa
Z płaczem pod Twoją padamy obronę
Oddal Maryjo, choroby na stronę…

Na co dzień obraz jest zasłaniany płótnem przedstawiającym Zwiastowanie Najświętszej Maryi Panny z pierwszej ćwierci XVIII wieku.

Foto z książki Magdaleny Kłakulak „W tyglu codzienności”

Więcej o historii kultu Matki Bożej w Żegocinie TUTAJ

1 września 1968 roku kardynał Stefan Wyszyński, w asyście 16 biskupów, w tym arcybiskupa poznańskiego Antoniego Baraniaka, zgodnie z dekretem Pawła VI, koronował obraz Matki Boskiej w Tursku koronami papieskimi.

  • Historia kultu Matki Bożej w Tursku TUTAJ

49 lat temu – 13 sierpnia 1972 roku, staraniem ówczesnego proboszcza ks. Henryka Bambra,  prymas Polski kardynał Stefan Wyszyński koronował cudowny obraz Matki Bożej Lutyńskiej Lekarki Chorych – złotymi koronami papieskimi, nadanymi przez Ojca Świętego Pawła VI.

Historia kultu Matki Boskiej Lutyńskiej TUTAJ

W 1984 roku w pracowni Brązart Barbary i Juliusza Kwiecińskich w Pleszewie powstał Pomnik Prymasa Polski Stefana Wyszyńskiego do katedry gnieźnieńskiej.  autor W. Samp,

Foto PolskaOrg

W 2021 roku w kościele Matki Boskiej Częstochowskiej w Pleszewie, obok portretu św. Jana Pawła II pojawił się portret Kardynała Stefana Wyszyńskiego.


Info Pleszew - Irena Kuczyńska - logo


© 2022 – Info Pleszew – Irena Kuczyńska