“Pan_na Gołuchowie” -na dziedzińcu gołuchowskiego Zamku

Irena Kuczyńska28 czerwca 20223min
Gołuchowskie Centrum Kultury "Zamek" rozpoczyna lato spektaklem  "Pan_na Gołuchowie".  Inspiracją była twórczość Agnieszki z Lipskich - Baranowskiej - właścicielki podpleszewskiego Marszewa, poetki, autorki dramatów, żony Stanisława Baranowskiego - oficera powstania listopadowego, który osobiście znał Adama Mickiewicza.
289936442_767257881387226_1722288118178961432_n-1280x960.jpg

W spektaklu “Pan_na Gołuchowie” grają mieszkańcy Gołuchowa. Są jeszcze wejściówki na sobotnie, dodatkowe, przedstawienie.

“Pan_na Gołuchowie”
Gołuchowianie na scenie
Prace nad spektaklem  trwały od listopada 2021 roku. Scenariusz “Pan_na Gołuchowie” to dzieło Marka Chojnackiego – scenarzysty i reżysera, nauczyciela akademickiego i jego żony Małgorzaty  – twórczyni projektów edukacyjnych z zakresu sztuki. W spektaklu grają mieszkańcy Gołuchowa i przyjaciele.
W Gołuchowie wystawią komedię kontuszową poetki z Marszewa

 

Komedia z happy endem

Kontuszowa komedia Agnieszki z Lipskich – Baranowskiej wystawiona w 1904 roku w Teatrze Polskim w Poznaniu jest historią miłości Zofii, córki starosty kaliskiego i Wacława, towarzysza pancernego w chorągwi starosty. Jest to rzecz jasna miłość z przeszkodami, ponieważ Zofię – ku jej rozpaczy – postanawia poślubić wojewoda Leszczyński właściciel Gołuchowa. Wszystko jednak kończy się dobrze czyli zaręczynami dwóch par.

“Pan_na Gołuchowie” próby
Agnieszka przybędzie
W spektaklu pojawia się autorka utworu Agnieszka z Lipskich – Baranowska, która wtrąca swoje przysłowiowe trzy grosze. Gra ją Agnieszka Rupiczak. Premiera spektaklu w piątek o 19.00, drugie przedstawienie w piątek o 21.00 i dodatkowy spektakl w sobotę o 19.00 odbywa się na dziedzińcu Zamku w Gołuchowie, który wszak należał do Leszczyńskich. Wejściówki na sobotnie przedstawienie można odbierać w środę w siedzibie Gołuchowskiego Centrum Kultury Zamek
“Pan_na Gołuchowie”