Śpiew i recytacja to terapia i przyjemność

Avatar photoIrena Kuczyńska23 października 20195min
Czolo-1.jpg

Wiersze wojenne oraz piosenki śpiewane przez Polaków w czasie II wojny światowej, recytowali i śpiewali podopieczni Środowiskowego Domu Samopomocy w Pleszewie.

Przedstawienie upamiętniające rocznicę wybuchu II wojny światowej, odbywało się w sali Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Pleszew.

Na scenie siedzieli występujący: pan Robert, pan Janusz, pan  Czesław, pan Przemysław, pani Kinga, pani Ewa, pan Dawid, pan Zbigniew.

Miejsca na widowni zajęli rodzice, opiekunowie, znajomi oraz koledzy z ŚDP, którzy nie występowali ale brawami nagradzali artystów.

Bo i było za co. Tyle już przedstawień w swoim życiu widziałam, wiele przygotowywałam, w wielu sama uczestniczyłam, ale to  było jedyne w swoim rodzaju, niepowtarzalne.

Dyrektorka ŚDS Maja Wrzeszczyńska zdradziła, że przygotowania trwały cały miesiąc, a próby odbywały się raz w tygodniu.

Przedstawienie i przygotowania do niego to forma terapii. Śpiew, ćwiczenie pamięci, występ publiczny, mierzenie się z własnymi ograniczeniami i trudnościami w ramach pracowni działań twórczych, pokonywanie własnych lęków – to jest bardzo ważne  zwłaszcza w przypadku osób z niepełnosprawnością intelektualną – podkreślała Maja Wrzeszczyńska.

Na przedstawienie, które pomogły przygotować terapeutki: Bogusława Osuch, Agnieszka Laskownicka, Iwona Marcisz złożyły się wiersze poetów polskich: Władysława Broniewskiego „Bagnet na broń” i „Żołnierz polski”, Adolfa Sowińskiego „Pieśń wojenna” oraz piosenki: „Hej chłopcy, bagnet na broń”, „Siekiera  motyka”, „Serce w plecaku”, „Czerwone maki na Monte Cassino”, „Marsz Lotników”, „Deszcz jesienny, deszcz”, „Dziewczyna z granatem”, „Dziś idę walczyć, mamo”, „Sanitariuszka Małgorzatka”.

Śpiewano solo, w duecie  a ostatnią piosenkę „Pałacyk Michla”, wykonali wszyscy uczestnicy przedstawienia a nawet publiczność.

Akompaniował występującym Gerard Studziński. Brawom i oklaskom nie było końca.

W Środowiskowym Domu Samopomocy, który znajduje się przy ulicy Kazimierza Wielkiego, z terapii korzysta około 40 osób.

Zdjęcia udostępnione przez ŚDS

 

 

 

 

 


Info Pleszew - Irena Kuczyńska - logo


© 2022 – Info Pleszew – Irena Kuczyńska