„Splendor Wielkopolski” w Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy

Avatar photoIrena Kuczyńska13 października 20214min
1-6.jpg
Tylko do 24 października w Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy można zwiedzać wystawę czasową "Splendor Wielkopolski". Wernisażowi, który odbył się w sobotę, towarzyszyła debata naukowa poświęcona historii i dziedzictwu Sejmu Wielkiego i Konstytucji 3 Maja.

Zorganizował ją kanclerz Stowarzyszenia Potomków Sejmu Czteroletniego Michał Kwilecki. Gościem honorowym był ambasador Litwy w Polsce Eduardas Borisovas.

Ambasador Litwy w Polsce Eduardas Borisovas
Eduardas Borisovas z lewej, Wiesław Kaczmarek z prawej

Muzeum Ziemiaństwa jest miejscem spotkań ziemian, szlachty polskiej, tych wszystkich, którym bliska jest przeszłość i historia Rzeczpospolitej Obojga Narodów.

Pierwszy od lewej Michał Kwilecki – kanclerz Stowarzyszenia Potomków Sejmu Czteroletniego

W debacie o Sejmie Wielkim i o Konstytucji 3 Maja, której moderatorem był dr Stanisław Borowiak z Muzeum Ziemiaństwa, uczestniczyli naukowcy prof. Andrzej Małkiewicz z Uniwersytetu Zielonogórskiego, dr Andrzej Glabisz z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, prawnik Piotr Szymaniec z Wrocławia.

Gość honorowy ambasador Litwy w Polsce Eduardas Borisovas podkreślił, że wydarzenia z 1791 roku są bardzo ważne dla Litwinów i 3 maja jest na Litwie, podobnie jak w Polsce, świętem narodowym.

Debatę historyczną organizował Michał Kwilecki – kanclerz Stowarzyszenia Potomków Sejmu Czteroletniego i to on zapraszał gości. Wśród nich była 89- letnia Izabela z Turnów – Przybylska – potomkini Adama Turno – brata Kazimierza Turno, któremu gen. Augustyn Gorzeński zapisał Dobrzycę w testamencie. Starsza pani była Dobrzycą zachwycona.

Hrabina Izabela z Turnów – Przybylska – potomkini Adama Turno – brata Kazimierza, któremu gen. Augustyn Gorzeński zapisał w testamencie majątek Dobrzyca

Spotkaniu towarzyszyło otwarcie wystawy „Splendor Wielkopolski” , na którą składają się eksponaty z XVII i XVIII wieku – pasy kontuszowe, makaty buczackie, rekonstrukcje ubiorów szlacheckich z pracowni Madame Chantberry z Katowic, arras przedstawiający bitwę pod Granikiem pochodzący z kolekcji Pawła Zambrzyckiego a także dywany perskie. Wystawę można zwiedzać do niedzieli 24 października.


Info Pleszew - Irena Kuczyńska - logo


© 2022 – Info Pleszew – Irena Kuczyńska