Stanisław Małyszko zasłużony dla Gminy Gołuchów

Irena Kuczyńska15 lutego 20182min
Stanisław Małyszko Zasłużonym dla Gminy Gołuchów. Pleszewianin jest autorem wielu publikacji o historii miejscowości położonych w tej gminie.
Stan-Malyszko.jpg

Stanisław Małyszko z zawodu jest etnografem, archiwistą. Chociaż pochodzi z Białostocczyzny, w Wielkopolsce południowej zna każdy pałacyk, dworek, kapliczkę przydrożną i krzyż.

Szczególnie upodobał sobie gminy Blizanów w powiecie kaliskim i Gołuchów w powiecie pleszewskim, gdzie spisuje historię kolejnych miejscowości i ich społeczności skupionych np. wokół parafii. Tak było w przypadku książek o Tursku, Jedlcu, Krzywosądowie i okolicach, Kucharkach i wsiach, które do parafii przynależą.

Teraz mistrz Stanisław pracuje nad publikacją poświęconą wsiom parafii w Kucharach, czyli też Macewowi i Popówku. Powiat Kaliski uhonorował pleszewianina tytułem Przyjaciela Powiatu. Gmina Gołuchów zaliczyła go w poczet Zasłużonych.

W sali obrad: Marek Walczak UG Gołuchów, Stanislaw Małyszko, Patrycja Walerowicz - Wojtkowiak - dyrektor Gołuchowskiego Centrum Kultury Zamek

Dodajmy, że aktywny na portalu społecznościowym etnograf Małyszko, przypomina zwyczaje i przysłowia związane z świętami – nie tylko kościelnymi.

“Jedlec na przestrzeni wieków”
“Z dziejów Krzywosądowa i okolic”
“Tursko i okolice”
“Czechel, Czerminek, Kucharki, Szkudła – zarys dziejów”
“Przydrożne znaki wiary na terenie gminy Gołuchów”
“Kuchary, Macew, Popówek dawniej i dziś”

“Na skraju Puszczy Pyzdrskiej – wsie parafii Lipe na przestrzeni wieków” – dotyczy gminy Blizanów

Więcej :Stanisław Małyszko zna wszystkie wiatraki, kapliczki, nawet te, których nie ma