Budynek jest sędziwy – został zbudowany w ostatniej ćwierci XIX wieku.
Trudno doprecyzować, od kiedy wchodził w skład „Zakładów im. Josta – Streckera”, placówki opiekuńczej, założonej i prowadzonej przez pastorów parafii ewangelickiej najpierw Karla Streckera, potem Josta dla osieroconych chłopców, później też dziewczynek, dla starców, dla kalek i osób niezdolnych do pracy. Placówka pod nazwą „Zakłady im. Josta i Streckera” funkcjonowała do 1945 roku. Ostatnim dyrektorem był pastor Joachim Stoltz.
W 1945 roku ludność ewangelicka, w tym rodzina pastora Stoltza, opuściła Pleszew a nieruchomości zagospodarowano pod potrzeby upaństwowionego domu pomocy społecznej. W budynku, który aktualnie podlega termomodernizacji mieści się sala widowiskowa i pokoje mieszkalne dla osób przewlekle somatycznie chorych.
Remont przewiduje wymianę dachu, wraz z rynnami i rurami odprowadzającymi wodę, instalację odgromową, wymianę części okien i drzwi, docieplenie elewacji styropianem i odnowieniem elewacji z zachowaniem dotychczasowego charakteru budynku – tłumaczy radiu Centrum Jacek Rejek – kierownik działu organizacyjno – gospodarczego DPS u w Pleszewie.
Termomodernizacja budynku, jednej z architektonicznie ciekawszych budowli w okolicy Placu Wolności im. Jana Pawła II, potrwa do końca roku.