Święto Prosny

Avatar photoIrena Kuczyńska4 maja 20192min
swieto_p_2019.jpg

W niedzielę w Nowej Wsi w gminie Gizałki (pow.pleszewski) odbędzie się Święto Prosny.

Będzie spływ kajakowy, zawody wędkarskie, biegi, rajd rowerowy, zawody sportowo pożarnicze a potem festyn nawiązujący do tradycji słowiańskich.

Jeszcze 101 lat temu rzeka Prosna była granicą dwóch imperiów, niemieckiego i rosyjskiego. Odkąd reaktywowano powiat pleszewski rzeka Prosna łączy jego mieszkańców. Przepływa przez wszystkie gminy, za wyjątkiem gminy Dobrzyca.

Od kilku lat rzeka ma też swoje święto. Zawsze w pierwszą niedzielę maja. W tym roku świętowanie rozpocznie się o 6.00 rano zawodami wędkarskimi w Choczu. Od 10.00 w Nowej Wsi rozpoczną się zawody sportowo – pożarnicze gminy Gizałki.

O 11.00 z Chocza wypłyną kajakarze na 12 – kilometrowy spływ do Nowej Wsi. Przed godziną 13.00 z Placu Kościuszki w Pleszewie wystartuje rajd rowerowy. W tym samym czasie odbędzie się Gizalski Bieg Wiosny.

Od 14.00 festyn zatytułowany „Oblicze kultur starodawnych” z obozowiskiem wojów słowiańskich, teatrem ognia i konkurencjami dla uczestników festynu. Święto Prosny to wspólna inicjatywa wielu stowarzyszeń i organizacji, wspierana przez samorządy.

Foto z Święta Prosny w roku 2018


Info Pleszew - Irena Kuczyńska - logo


© 2022 – Info Pleszew – Irena Kuczyńska