“Szła dzieweczka do laseczka” w CWiO po polsku i ukraińsku

Irena Kuczyńska25 marca 20226min
Centrum Wspierania Inicjatyw Obywatelskich w Pleszewie gościło seniorów, którzy planowali tematykę spotkań na najbliższe tygodnie. Wśród uczestników spotkania były panie z Ukrainy: Wiera, Nadzieja, Svitlana i Natalia.
18.jpg

 

Przy kawie i ciastkach popłynęły opowieści o dzieciach, o wnukach. Panie oraz jedynego pana, który towarzyszył żonie, powitała Justyna Zawieja – wiceprezes Fundacji Animacja, która prowadzi CWIO w Pleszewie. Było też wspólne śpiewanie.

CWIO w Pleszewie – spotkanie seniorów – Natalia i Svitlana i Danuta
Piosenka nie zna granic

I od tego śpiewania rozpocznę relację ze spotkania, tak bardzo ważnego zarówno dla Polek jak i Ukrainek. Kiedy pleszewianki zaczęły śpiewać“Szła dzieweczka do laseczka”  przy słowach “gdzie jest ta ulica, gdzie jest ten dom”, Svitlana i Natalia się włączyły, śpiewając po ukraińsku “gdie eta ulica, gdie etot dom, gdie eta diewuszka, szto ja wljublion”. A potem była prezentacja. Każda z pań (i jeden pan, który towarzyszył żonie), miała 5 minut czasu na opowiedzenie o sobie i swoich pasjach.

Spotkanie seniorów w CWIO – wspólne śpiewanie “Szła dzieweczka do laseczka”
Kontakt bez bariery

Podczas spotkania w CWIO, w zasadzie bariery językowej nie było, kiedy w języku ukraińskim mówi się wolno, Polak zrozumie. Wspomagano się też rosyjskim, który dla Ukraińców jest drugim a bywa, że i pierwszym językiem.

Spotkanie w CWIO

W zależności od tego, gdzie mieszkają. Co dla Polaków nie zawsze jest zrozumiałe, bo nasza historia nie jest aż tak poplątana jak ich. Mówiły, że jakkolwiek Putina agresora nie lubią, to język rosyjski, jako środek komunikacji, akceptują.

Fundacja Animacja zorgan izowała spotkanie seniorów w CWIO w tle Justyna Zawieja
Zajęcia dla każdego

Panie: Svitlana, Natalia, Wiera i Nadzieja (siostry bliźniaczki, które zaproszę na bloga), zostały przez Lucynę Roszak – prezeskę Fundacji Animacja, zaproszone do udziału we wszystkich przedsięwzięciach m.in spotkaniach klubowych, warsztatach kulinarnych, biżuteryjnych, modowych, koncertach, kursach organizowanych w CWIO dla seniorek. Na wszystkie zajęcia trzeba się zapisać u Emilii Golińskiej – tel. 519555974. Do CWIO można dojechać busem PL2 i wysiąść na przystanku przy Trójce.

CWIO spotkanie seniorów
Oferta CWiO na kwiecień

I tak – w najbliższą – środę 30 marca w godzinach 12.00 – 14.00 odbędzie się szkolenie “Podstawy Instagrama dla seniorów”, które poprowadzą: Marika Augustyniak i Emilia Golińska.
I kolejna środa –  6 marca, wtedy  Justyna Zawieja poprowadzi kurs kulinarny “Kuchnia bez mięsa”. Natomiast w poniedziałek 11 czerwca, w tych samych godzinach – Marika Augustyniak i Emilia Golińska poprowadzą szkolenie z zakresu aktywności na Facebooku, dla osób, które konto już posiadają.
Już po Wielkanocy –  20 kwietnia,  Lucyna Roszak nauczy panie tworzenia kremów z naturalnych składników dla cery dojrzałej. 25 kwietnia odbędzie się szkolenie w prowadzeniu konta na Instagramie. Natomiast w piątek 29 kwietnia Emilia Golińska poprowadzi “Trening umysłu dla seniorów”.

CWiO w Pleszewie – spotkanie seniorów z Pleszewa i gościń z Ukrainy
Dzień sąsiedzki – międzynarodowy

Natomiast w kwietniu, w ogrodach przy CWIO w Pleszewie, zaplanowano tzw. dzień sąsiedzki dla całych rodzin – tym razem nie tylko dla sąsiadów z osiedla ale też “tymczasowych mieszkańców miasta” zza granicy. Warto dodać, że w CWIO, trzy razy w tygodniu, odbywają się lekcje języka polskiego, na które przychodzą mamy z dziećmi, nawet malutkimi.