Szpitalne okna mają prawie 20 lat. Były skrojone na miarę ówczesnych potrzeb i standardów potrzeb, nie tylko zatrzymywały ciepło w budynku ale dały się otwierać na kilka różnych sposobów, co ułatwiało życie pacjentom i personelowi.
Okna były otwierane i zamykane po kilkadziesiąt razy dziennie, dlatego się wyeksploatowały, nie są już tak szczelne jak na początku, dlatego trzeba je wymienić na nowe – tłumaczy Jarosław Marciniak, dyrektor do spraw technicznych w Pleszewskim Centrum Medycznym.
Wymiana 630 okien odbywać się będzie sukcesywnie przez 12 najbliższych miesięcy, tak żeby nie dezorganizować pracy szpitala. Nowe okna i nowe parapety zewnętrzne zostaną zamontowane w pięciu budynkach szpitala.
Pominięty zostanie budynek A1, który powstał w 2014 roku a znajduje się tam m.in. oddział onkologiczny, kardiologiczny, oddział rehabilitacji i zakład fizjoterapii. Tam nie ma konieczności wymiany okien, parapetów i drzwi, ponieważ jest to obiekt stosunkowo nowy, a przy jego budowie i montażu stolarki okienno – drzwiowej zastosowano nowoczesne technologie, które spełniają wszystkie wymogi.
Wymiana dwudziestoletnich okien i drzwi to kolejny element inwestycji związany z termomodernizacją placówki, która pozwoli na wprowadzenie oszczędności w gospodarowaniu energią.
Dyrekcja szpitala zapewnia, że z nowymi drzwiami i oknami będzie cieplej, ciszej i oszczędniej.