Tereny pokolejowe na zdjęciach – nowa wystawa plenerowa

Avatar photoIrena Kuczyńska25 kwietnia 20233min
w2.jpg
Zajezdnia Kultury. Biblioteka. Tereny Pokolejowe - to tytuł najnowszej wystawy plenerowej, którą można oglądać w Pleszewie na skwerze pomiędzy torami kolejowymi a ostatnio oddanym, największym w Pleszewie parkingiem.

Na planszach wyeksponowano historię tego miejsca w ciągu ponad 100 lat.

Czarno –  białe na początku

Zdjęcia są uporządkowane, ułożone chronologicznie. Na tych najstarszych – czarno – białych jest  budynek dworca wybudowany na początku XX wieku, są kolejarze, wagony, kolejka. Na zdjęciu z 1926 roku uwieczniono powódź – Ner tak rozlał swoje wody, że tory były zalane. Jest na zdjęciach stara parowozownia, są dawne warsztaty, stare wagoniki, są kolejarze.

Tereny pokolejowe na wystawie
Od rozkwitu do upadku

Kolejne fotki z lat 70. kiedy pleszewska kolejka była w rozkwicie. Potem lata 80. i powolny upadek pleszewskiej kolejki. Sentymentalne są zdjęcia z czerwca 2001 roku, na których fotograf uwiecznił ostatni kurs pociągu do Kowalewa i z powrotem. Potem czas uśpienia, kiedy nic się nie działo, budynki pokolejowe stały i czekały na kolejne rozdanie i rok 2005 – kiedy kursy wznowiła SKPL.

Ciekawe:Historia pleszewskiej ciuchci, po której zostały wspomnienia

Nowe życie po kolei

I 2015 kiedy miasto przejęło tereny pokolejowe i zaczęło rewitalizować. Są fotki z prac przy bibliotece, potem Zajezdni Kultury. Stare zdjęcia zestawione z nowymi. No i te ostatnie – najbardziej aktualne z wydarzeń organizowanych w  bibliotece i w Zajezdni i na torowisku. Galerię zamykają zdjęcia parkingu ale też wizualizacja przyszłego laboratorium przedsiębiorczości.

Wystawa po drodze

W drodze do biblioteki, Zajezdni ale też do marketu na zakupy warto zerknąć na zdjęcia i poznać historię niezwykłego miejsca, jakim jest dawny dworzec.


Info Pleszew - Irena Kuczyńska - logo


© 2022 – Info Pleszew – Irena Kuczyńska