Tradycje wojskowe w CKiW OHP

Avatar photoIrena Kuczyńska30 stycznia 20213min
czolo-1.jpg

Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Pleszewie podpisało porozumienie o współpracy ze  Stowarzyszeniem Drużyna Tradycji 70 Pułku Piechoty  w Pleszewie. Głównym celem umowy są  wspólne działania koncentrujące  się  na szeroko pojętej  edukacji historycznej  podopiecznych Ochotniczych Hufców Pracy. Ale  nie tylko…


Od 26 lat siedzibą Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Pleszewie są tereny byłej jednostki wojskowej, gdzie w latach 1920-1939 stacjonował  70 Pułk Piechoty. Jednym z dowódców, który miał wiele zasług dla społeczności pleszewskiej, był ówczesny pułkownik dyplomowany Mieczysław Mozdyniewicz.

70 pulk piechoty w czasach Mieczyslawa Mozdyniewicza

Pamięć o nim kultywuje CKiW OHP a w 2019 roku, staraniem m.in. dyrektora Krystiana Piaseckiego, pułkownik został pośmiertnie mianowany na stopień generała brygady. O kultywowanie tradycji wojskowych w Pleszewie dba Drużyna Tradycji 70 Pułku Piechoty w Pleszewie.

Jej członkowie występują na wielu patriotycznych uroczystościach w replikach żołnierskich mundurów, uczestniczą w rekonstrukcjach historycznych, korzystają z wielu oryginalnych elementów wyposażenia, pochodzących nierzadko z własnych zbiorów. A pleszewianom przypominają, że kiedyś w ich mieście było prawdziwe wojsko.

Treść porozumienia zawartego między Drużyną Tradycji 70 Pułku Piechoty  i CKiW OHP zakłada m.in. edukację historyczną i upowszechnianie faktów z Ziemi Pleszewskiej oraz historii OHP. Ale nie tylko. W planach jest też stworzenie Sali Tradycji 70 Pułku Piechoty, do której trafią eksponaty pochodzące z kolekcji własnych członków drużyny oraz ze zbiorów OHP – podkreśla sekretarz Stowarzyszenia Tomasz Wojtala.

Sylwia Kordylas - wicedyrektor Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Pleszewie, Maciej Grzesiński - prezes Stowarzyszenia Drużyna Tradycji 70 Pułku Piechoty, Krystian Piasecki - dyrektor CKiW OHP, Tomasz Wojtala - sekretarz Stowarzyszenia Drużyna Tradycji 70 Pułku Piechoty

Czytaj tez Mieczysław Mozdyniewicz z awansem na generała


Info Pleszew - Irena Kuczyńska - logo


© 2022 – Info Pleszew – Irena Kuczyńska