Uchodźcy w CKiW OHP – Hotel Pod Plantami pełen matek z dziećmi

Avatar photoIrena Kuczyńska23 marca 20225min
6239b18749cc8_o_large.jpg
Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Pleszewie przyjęło ponad 90 kobiet i dzieci z Ukrainy. Mieszkają w Hotelu pod Plantami. Najmłodsze dziecko ma 6 miesięcy. Troje dzieci: roczne, trzyletnie i 4 - letnie natychmiast trafiło do szpitala. Grupę matek z dziećmi skierował do Pleszewa wojewoda.
CKiW OHP w Pleszewie – Hotel pod Plantami – pełen gości z Ukrainy

Uchodźcy w CKiW OHP w Pleszewie już się pojawili. W grupie osób zmuszonych przez wojnę do ucieczki z własnego domu,  są głównie matki z dziećmi. Ale jest też 60 – letni mężczyzna i kilkoro starszych nastolatków. Byli w drodze kilka dni, niektóre rodziny przyjechały z dalekiego Donbasu. Od granicy polsko – ukraińskiej zostali dowiezieni do Poznania, skąd służby wojewody skierowały ich do Pleszewa.

Czytaj CKiW OHP przyjmie uchodźców z Ukrainy

Dwoje dzieci było bardzo odwodnionych, dlatego trafiły do Pleszewskiego Centrum Medycznego. Jedno dziecko, z podejrzeniem zapalenia wyrostka robaczkowego, odwieziono do szpitala w Ostrowie Wlkp. We wtorek urzędnicy z ratusza ratusza, wraz z tłumaczką, pomogli zarejestrować się i wypełnić dokumenty na uzyskanie numeru PESEL, dzieciom do lat 12. Na miejscu robiono też zdjęcia. Pozostałe osoby muszą przyjść do urzędu.

Uchodźcy w CKiW OHP w Pleszewie – wypełnianie dzieciom dokumentów na uzyskanie numeru PESEL
Uchodźcy w CKiW OHP – zdjęcia do numeru PESEL
Tymczasowe miejsce pobytu?

Prawdopodobnie Pleszew będzie dla uchodźców tymczasowym miejscem do życia. Krystian Piasecki – dyrektor CKiW OHP w Pleszewie wyjaśnia, że otrzymają tu dach nad głową i wyżywienie, ofertę nauki języka polskiego, pomoc psychologa.

Uchodźcy w CKiW OHP w Pleszewie – rejestracja
Uchodźcy w CKiW OHP w Pleszewie – mamy i maleńkie dzieci w zimowych ciuszkach

Jeśli chodzi o odzież, już wiosenną, bo uciekali ze swoich domów raczej w ubraniach zimowych, to mogą skorzystać z magazynu w Przedsiębiorstwie Komunalnym. Funkcjonuje on wyłącznie dzięki hojności pleszewian. A pracują w  nim głównie wolontariuszki. Więcej o pomocy TUTAJ

Nadal nie ma ustawy i kasy

Tymczasem rząd wciąż jeszcze nie uruchomił wypłat rekompensat dla osób, które przyjęły pod swój dach uchodźców z Ukrainy.TUTAJ W związku z tym urzędy nie przyjmują wniosków.  Chodzi o wypłatę 40 zł na osobę dziennie za udzielenie dachu nad głową i wyżywienie. Warto dodać, że pracownicy Miejsko – Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Pleszewie, na bieżąco docierają  do miejsc, gdzie rodziny uchodźców mieszkają. Znaczy to, że można będzie zweryfikować dane na wniosku.

 

 

 

 


Info Pleszew - Irena Kuczyńska - logo


© 2022 – Info Pleszew – Irena Kuczyńska