Urodziny w Gołuchowie

Irena Kuczyńska1 marca 20188min
Patrycja-Walerowicz-Wojtkowiak.jpg

Gołuchowskie Centrum Kultury “Zamek” obchodzi szóste urodziny. Powołała je Rada Gminy ale stworzyła je Patrycja Walerowicz – Wojtkowiak.

Dyrektorka  swoimi pomysłami zaskakuje, zadziwia, wywołuje emocje i prowokuje. Marzy jej się dom kultury z przestrzenią na warsztaty, wernisaże, miejsce  relaksacji z muzyką i dobrą lekturą, dla osób przyjeżdżających do siedziby gminy w interesach.

Patrycja Walerowicz – Wojtkowiak, ma tytuł magistra zarządzania  instytucjami samorządowymi i jest prawdziwym menadżerem kultury. Postrzega “Centrum” jako miejsce budowania relacji między pokoleniami ale też pomiędzy artystą i odbiorcą.

Mając do dyspozycji niewielkie pomieszczenie w Urzędzie Gminy, 1,5 etatu – w tym swój, 300 000 zł budżetu rocznie (w tym płace), potrafi organizować koncerty, warsztaty, spotkania a nawet gminne dożynki, które pochłaniają lwią część budżetu przeznaczonego na kulturę.

Koordynuje wydawanie książek o gminie, które od kilku dobrych lat pisze pleszewianin Stanisław Małyszko…

To ona wymyśliła akcję promocyjną “Przyjeżdżajcie do Gołuchowa”, która polega na tym, że gołuchowianom wyjeżdżającym w Polskę albo w świat, wręcza materiały promocyjne z prośbą o pozostawienie ich w informacji turystycznej w danym mieście.  Prosi o uwiecznienie tego na zdjęciu.

Patrycja jest też odpowiedzialna za współpracę gminy z partnerami zagranicznymi. Współorganizuje konkurs dla młodych artystów z Gołuchowa i z niemieckiego Erkner.

Jej najnowszy pomysł to GołBREAK – międzypokoleniowa – trzydziestoosobowa grupa wokalna, prowadzona przez instruktorkę i aranżerkę wokalistyki Joannę Gogulską. GołBREAK podbił serca uczestników Święta Powiatu Pleszewskiego.

   GołBREAK w akcji

Trudno wymienić wszystkie inicjatywy podejmowane przez Gołuchowskie Centrum Kultury “Zamek”. Wierzyć się nie chce, że to wszystko ogarnia jedna osoba, która na szczęście potrafi współpracować z każdym. Najlepiej ta współpraca wychodzi z Elżbietą Kłakulak – dyrektorką biblioteki gminnej.

Elżbieta Kłakulak, Patrycja Walerowicz - Wojtkowiak, Iwona Razik

Część zajęć wymyślonych przez “Centrum” odbywa się w siedzibie Gołuchowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, niektóre w szkole, w Hali Sportowej. Dyrektorka współpracuje też z Ośrodkiem Kultury Leśnej, który nieodpłatnie użycza jej pomieszczenia. Korzysta też z Sali Gobelinowej w Muzeum Czartoryskich.

Podkreśla, że ma głowę pełną pomysłów, “czasem tylko mocy przerobowych  brakuje”. Z racji specyfiki Gołuchowa, mówi, że przydałby się instruktor ds turystyki.

Dyrektorka GCK “Zamek” uczestniczy w szkoleniach dla instytucji kultury. Jeśli brakuje kasy, pisze projekty. A wzorem dla Patrycji Walerowicz – Wojtkowiak jest model amerykański, gdzie kultura wychodzi na ulicę.

Albo do Hali Sportowej, gdzie zorganizowano w minionym roku XII Jarmark Bożonarodzeniowy.

  XII Jarmark Bożonarodzeniowy

GCK “Zamek” prowadzi profil na portalu społecznościowym, dzięki czemu na  bieżąco można obserwować działania i pomysły. https://www.facebook.com/gckzamek/

Źródło:http://www.rc.fm/news/goluchow-urodziny-w-goluchowie.html

Zdjęcia z profilu GCK “Zamek”

   Dożynki 2017