W dawnych koszarach otwarto dwie historyczne wystawy

Avatar photoIrena Kuczyńska12 listopada 20214min
11111vvvvv.jpg
W Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Pleszewie otwarto wystawę "Historia Junackich i Ochotniczych Hufców Pracy" oraz Izbę Pamięci 70 Pułku Piechoty. Wydarzenie z udziałem minister rodziny i polityki społecznej Marleny Maląg, wpisuje się w obchody 103 rocznicy odzyskania niepodległości.

Otwarciu wystawy towarzyszyły dwa wykłady.

Uczestnicy uroczystości w CKiW OHP Foto CKiW OHP

Na temat patriotyzmu w programach Junackich i Ochotniczych Hufców Pracy mówił prof.  Zenon Jasiński, natomiast prelekcję pod tytułem „Geneza i szlak bojowy 70 Pułku Piechoty” wygłosił poseł na Sejm RP Tomasz Ławniczak.

Sylwia Kordylas – zastępca dyr. CKiW OHP w Pleszewie, minister Marlena Maląg, Maciej Grzesiński – prezes Stowarzyszenia Drużyna Tradycji 70 Pułku Piechoty – ekspozycji historii OHP
Od prawej – po wystawie oprowadza minister Marzenę Maląg dyrektor CKiW OHP Krystian Piasecki i zastępca Sylwia Kordylas
Mundury junaków – wystawa z historii OHP

Izba tradycji 70 Pułku Piechoty pozostanie z pleszewianami na zawsze. Zgromadzono tu m.in. dokumenty, zdjęcia, oryginalny rower z lat 30. XX wieku i 9 mundurów, które można oglądać na manekinach.

Jest tu mundur żołnierza 155 pułku piechoty pruskiej, który stacjonował w koszarach w czasach pruskich, są mundury, które przywdziewali powstańcy wielkopolscy, mundury Wojska Polskiego  po 1918 roku,  mundury żołnierzy walczących w Bitwie Warszawskiej 1920 roku, mundury noszone przez żołnierzy polskich do roku 1939 roku, w tym dwa  mundury żołnierzy 70 pułku piechoty – polowy i garnizonowy czyli lniany i sukienny.

W Izbie Tradycji 70 Pułku Piechoty
Izba Tradycji 70 Pułku Piechoty – pierwsi zwiedzający – foto Magda Kaczmarek
Izba Tradycji 70 Pułku Piechoty foto Magda Kaczmarek

Mundury i inne pamiątki tworzą historię pleszewskiego garnizonu. To dzieło grupy rekonstrukcyjnej Drużyny Tradycji 70 Pułku Piechoty z Pleszewa, która od lat krzewi pamięć o Wojsku Polskim II Rzeczypospolitej. W sali ośrodka szkoleniowego Kasyno zebrała bardzo wiele cennych i oryginalnych eksponatów od dokumentów, odznaczeń, zdjęć na broni skończywszy.

Większość pochodzi nie tylko z ich prywatnej kolekcji, ale i też  od mieszkańców Pleszewa, którzy dzięki rodzinnym pamiątkom wzbogacili wystawę – podkreśla Krystian Piasecki – dyrektor Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Pleszewie.


Info Pleszew - Irena Kuczyńska - logo


© 2022 – Info Pleszew – Irena Kuczyńska