Rozmowę, o treściach zawartych w książce, prowadziła z autorem muzealniczka Anna Tabaka.
Miejsce spotkania – Rezerwat Archeologiczny na Zawodziu wybrano nieprzypadkowo. Wszak cały teren rezerwatu jest cmentarzem – co już na początku spotkania uświadomił jego uczestnikom Stanisław Małyszko – autor książki „W krainie pamięci. Kaliskie cmentarze i miejsca pochówku dawniej i dziś”.
Książka – album liczy kilkaset stron, zawiera liczne zdjęcia. Autor z niezwykłą starannością, powołując się na źródła i kwerendy, opisuje nie tylko cmentarze istniejące i te, które w Kaliszu kiedyś były. Miejsca pochówku to też krypty oraz świątynie, w murach których pochowano znanych mieszkańców miasta Kalisza.
Zawarte w książce treści dowodzą, że Kalisz był miastem wielokulturowym. Mieszkali tu Polacy, Niemcy, Żydzi, Rosjanie. Stąd cmentarze, katolickie, prawosławny, ewangelicki czy żydowski. Książkę wydało Muzeum Okręgowe Ziemi Kaliskiej przy wsparciu finansowym środków Urzędu Marszałkowskiego.
Na promocję książki przybyli przedstawiciele świata naukowego, świata kultury, władze miasta oraz powiatu kaliskiego, liczni pasjonaci lokalnej historii oraz wierni czytelnicy książek Stanisława Małyszki. Pleszewianin napisał ich dotąd 16.
Foto Krzysztof Wydra