Branżowe Centra Umiejętności to nowa formuła w polskim systemie edukacji, która łączy oświatę z biznesem. Program za 1 400 000 000 zł został zainicjowany w 2022 roku przez Ministerstwo Edukacji i Nauki. Realizacją programu zajmuje się Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji, operator programu Erasmus+. Zakłada on utworzenie 120 BCU w całej Polsce.
Czytaj też:Branżowe Centra Umiejętności wyszkolą kadry dla energetyki odnawialnej
O utworzenie Branżowego Centrum Umiejętności ubiegało się 11 szkół podlegających Ministerstwu Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Jedną z nich jest Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Marszewie, gdzie w ramach przyznanych 14 000 000 zł powstanie budynek z wyposażeniem – w tym sala wykładowa i sala pod egzaminy zawodowe. Środki wystarczą też na przeszkolenie 200 osób w zakresie wykorzystania wody jako odnawialnego źródła energii. Z kursów prowadzonych przez wykładowców z Politechniki Warszawskiej ale też przedsiębiorców – specjalistów od budowy i obsługi małych elektrowni wodnych do 2026 roku, czyli do zakończenia projektu ma skorzystać 200 osób, w tym uczniowie ale też inne osoby chcące poszerzyć wiedzę w tym zakresie – powiedziała radiu Centrum Iwona Pera – dyrektorka technikum w Marszewie.
Jeszcze w tym roku zostanie ogłoszony przetarg na budowę Branżowego Centrum Umiejętności, budynek ma powstać w roku 2025, szkolenia mają się zakończyć do grudnia 2026 roku. Warto dodać, że w szkole w Marszewie kształcą się przyszli technicy urządzeń i systemów energetyki odnawialnej.
Czytaj też: Polacy znani i nieznani na wystawie w Marszewie