W podkoziołek spłonął kultowy gościniec „Parzybroda”

Avatar photoIrena Kuczyńska21 lutego 20234min
Parzybroda.jpg
47 lat temu, w ostatni dzień karnawału - zwany w Kaliszu ostatkami a Pleszewie podkoziołkiem, spłonął kultowy gościniec "Parzybroda" w Brzeziu.

W gaszeniu pożaru gościńca „Parzybroda”, w którym trwała zabawa taneczna, uczestniczyło 8 jednostek OSP z całej okolicy. Ogień było widać w Pleszewie na ulicy Lipowej. Wyglądało to tak, jak by ktoś podłożył ogień –  wspominała po latach uczestniczka zabawy.

Gościńce wielkopolskie

Gasiło 8 jednostek OSP

Zgodnie z tradycją podkoziołkowe harce miały się skończyć koło północy. O 22.00 zabawa trwała w najlepsze. Rozochoceni uczestnicy imprezy wyszli na dwór i  spostrzegli, że strzecha na zajeździe stoi w ogniu. Z krzykiem, „pali się”, wbiegliśmy do środka po rzeczy – wspomina uczestniczka podkoziołkowej zabawy. Wezwano straż pożarną, przyjechało 8  jednostek OSP z okolicy. Strażacy mieli do dyspozycji STARA 25, STARA 26 oraz Żuki. Zawodowa straż pożarna funkcjonowała w Pleszewie przy ul. Słowackiego dopiero od stycznia 1976 roku. I był to tylko jeden pluton – wspomina   autor książki o historii straży i długoletni strażak w jednej osobie Jan Woldański. Chodziło o to, żeby ogień nie przeniósł się na pobliski las.

Golasy wyskakiwały przez okna

Strażacy przywieźli też koce uczestnikom zabawy, bo zima w 1976 roku była tęga zaś „golasy z piętrowych pokoi miały wyskakiwać przez okna prosto w śnieg”. Przyczyn pożaru nie podano do publicznej wiadomości.  Ale w Pleszewie się mówiło, że zajazd mógł  podpalić  mąż zazdrosny o żonę, która miała się w zajeździe “Parzybroda” z kimś spotykać. Kultowy gościniec z epoki Gierka odbudowano w ciągu roku. Już bez strzechy i z nazwą „U Huberta”. Przetrwał do 2 dekady XXI wieku, po czym go rozebrano.  Nie zdołał przetrwać na wolnym rynku.

W gościńcu „U Huberta” – na pierwszym planie Sekretarz Komitetu MG PZPR Alojzy Staszewski, za nim naczelnik MiG Pleszew Mieczysław Kołtuniewski – foto Muzeum Regionalne w Pleszewie

Gościniec „U Huberta” zbudowany na miejscu spalonego zajazdu „Parzybroda” foto Muzeum Regionalne w Pleszewie
Zajazd „U Huberta” przed rozbiórką

Szerzej TUTAJ

 


Info Pleszew - Irena Kuczyńska - logo


© 2022 – Info Pleszew – Irena Kuczyńska